Składniki:
- 2 litry płatków mniszka,
- 4 litry wrzącej wody,
- 1 kg cukru,
- pożywka do drożdży winiarskich,
- 1 łyżeczka drożdży winiarskich,
- sok z 1 cytryny,
- 3 pomarańcze,
- rodzynki (opcjonalnie).
Przygotowanie:
Na wino z mniszka potrzeba dużej ilości płatków kwiatów mniszka lekarskiego. Najlepiej zbierać same płatki - odrywać je od dna kwiatowego. Jeśli jednak chcesz przygotować większą ilość wina z mleczy, połowę potrzebnych płatków możesz zastąpić całymi kwiatami. Do wina z mniszka nie wykorzystuje się jednak łodyg i liści.
Aby przygotować zdrowe i smaczne wino z mniszka lekarskiego, koniecznie zrywaj kwiaty rosnące z dala od dróg. W przeciwnym razie, zamiast zdrowego trunku, otrzymasz napój z dodatkiem spalin.
Wino z mniszka ma złocistą barwę i podobnie jak wino z winogron czy wino z pigwy, wymaga leżakowania oraz podobnych akcesoriów winiarskich.
Zobacz, jak zrobić wino z mniszka krok po kroku:
- Świeżo zebrane płatki mniszka zalej wrzącą wodą, naczynie przykryj ściereczką i odstaw na 3 dni w chłodne miejsce (np. do piwnicy).
- Z litra wrzącej wody i 1 kg cukru przygotuj syrop cukrowy (wystarczy rozpuścić cukier). Ostudź.
- Płatki mniszka przecedź, wodę zlej do balonu. Dodaj do niej syrop, zamieszaj.
- Dodaj drożdże winiarskie i pożywkę, sok z cytryny i pomarańcze przetarte na miazgę.
- Odstaw wino z mniszka na 7 dni.
- Po tym czasie przecedź płyn i rozlej do butelek. Zakorkuj i odłóż na pół roku lub dłużej. Jeśli używasz rodzynek, przed zakorkowaniem butelek dodaj garść rodzynek.
Szeroki wybór win na babski wieczór z dostawą do domu? Mając do Auchan Direct kod rabatowy, za dostawę nie zapłacisz ani grosza.
Wino z mniszka powinno leżakować przynajmniej 6 miesięcy. Najlepiej, jeśli poleży około roku.
Warto wiedzieć, że wino z mleczy możesz przygotować nie tylko z kwiatów, lecz także z korzenia mniszka. Wino z korzenia mleczy ma jednak zupełnie inny smak i inne właściwości.
Właściwości wina z mniszka lekarskiego
Winu z mniszka lekarskiego przypisuje się różnorodne właściwości prozdrowotne. Według medycyny ludowej ma ono: działanie przeciwbakteryjne, wspierające trawienie, „oczyszczające krew” i moczopędne. Większość z tych właściwości nie jest jednak potwierdzona naukowo. Warto pamiętać też, że właściwości mniszka lekarskiego nie są tożsame z właściwościami wina z mniszka. Wino zawiera alkohol, który nie działa prozdrowotnie. Zdrowsze są przetwory z mniszka, które nie bazują na alkoholu, np. syrop z mniszka.
Treść artykułu opublikowana pierwotnie 31.05.2021.
Oto więcej przepisów na domowe wina:
Wino z jabłek
Wino z czarnej porzeczki
Wino z wiśni