Kefir - radość orzeźwienia

Kefir - radość orzeźwienia
Kefir to jeden z najstarszych fermentowanych produktów mlecznych, pochodzący z gór Kaukazu. W polskiej kuchni był używany powszechniej niż jogurt. Obecnie jego spożycie w naszym kraju spada na rzecz łagodniejszego w smaku jogurtu, pija się go w połowie gospodarstw domowych (wg badań Pentora).
/ 19.08.2009 17:02
Kefir - radość orzeźwienia

Powstaje w wyniku fermentacji mleka, przy pomocy ziaren kefirowych (mikroorganizmy zwane też grzybkami kefirowymi).

Orzeźwiający napój

Kefir to przede wszystkim napój. Jest lekko kwaskowy, konsystencją przypomina zsiadłe mleko. Wzrost jego spożycia odnotowuje się latem – idealnie gasi pragnienie. Amatorów kefiru można także znaleźć wśród imprezowiczów, którzy po zakrapianych imprezach w niedzielę rano biegną „leczyć kaca”. Można nim popijać letnie obiady z młodymi ziemniaczkami, kotletem i młodą kapustą.

Koktajle na kefirze

Można robić z niego rożne koktajle owocowe – miksując z malinami, jagodami, truskawkami, wydrylowanymi wiśniami. Ciekawy koktajl powstanie jeśli zmiksujemy kefir z obranym zielonym ogórkiem uprzednio schłodzonym w lodówce (ze szczyptą natki pietruszki lub koperku) w proporcji 1 ogórek na 1 szklankę kefiru. Taki napój można przyprawić solą, pieprzem, keczupem – dowolnie.

Zobacz także: Lemoniada - coś na ochłodę

Zastosowanie w kuchni

Jest mniej kaloryczny i zdrowszy od śmietany a w wielu wypadkach dobrze ją zastępuje, ale trzeba pamiętać, że pod wpływem gotowania się rozwarstwi, no i nie jest tak słodki w smaku. Idealnie nadaje się jako baza do przygotowania chłodników i do zabielania słodkich zup owocowych jadanych na zimno – dodawać tuż przed podaniem.

Na bazie kefiru, z dodatkiem majonezu lub chrzanu można robić różne sosy oraz dipy do grillowanych potraw. Ze względu na zdolność do rozkładania związków rakotwórczych, które wchłaniamy wraz z grillowaną żywnością obecność kefiru podczas barbecue jest wielce pożądana.

Nadaje się też do przyprawienia mizerii zamiast śmietany (dobrze go zmieszać pół na pół z serkiem homogenizowanym dla większej gęstości).

Polecamy: Owocowe koktajle

Przepis na deser z kefiru i truskawek

(można użyć wydrylowanych wiśni, ale wtedy trzeba dać więcej cukru)

½ l kefiru
1,5 łyżki żelatyny
5 łyżek cukru pudru
1 cukier waniliowy
300 g truskawek
kilka łyżeczek cukru
Żelatynę namoczyć w 4 łyżkach zimnej wody Zagotować w rondelku pół litra wody. Napęczniałą żelatynę dodać do wrzątku, dokładnie wymieszać. Ostudzić. Kefir zmiksować z cukrem waniliowym, cukrem pudrem i roztworem żelatyny. Połowę truskawek odszypułkować i pokroić w kostkę, dodać do galarety, przelać do schłodzonych kompotierek i wstawić na kilka godzin do lodówki. Drugą porcję truskawek zmiksować z kilkoma łyżeczkami cukru na sos. Podawać polane sosem.

Kefir należy przechowywać w temperaturze 5-10ºC.

Walory zdrowotne

Kefir posiada dobrze przyswajalny wapń, białko, magnez i potas. Spożywanie kefiru zapobiega chorobom układu krążenia oraz nadciśnieniu. Dostarcza witamin z grupy B. Odbudowuje florę bakteryjną przewodu pokarmowego i ma zdolność odtruwania go, jednocześnie zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii pokarmowych.

Zobacz także: Twaróg lepszy niż czekolada?

Redakcja poleca

REKLAMA