Domowe desery owocowe są pyszną alternatywą dla kalorycznych ciast, ciasteczek i tortów, a także dla cukrowych łakoci. Są zdrowsze od tych z torebki. Przygotowując je samodzielnie możemy mieć pewność co do ich zawartości – unikamy w ten sposób sztucznych barwników i aromatów, esencję smaku wydobywając prosto z owoców.
Kisiel na raz!
Samodzielne przygotowanie kisielu zajmie nam co prawda więcej niż 3 minuty, mimo to nie będzie ani czasochłonne, ani pracochłonne. Deser przygotować możemy z ulubionych owoców – mogą to być owoce leśne (maliny, jagody); cytrusy, truskawki, brzoskwinie, morele; to, co wyhodowaliśmy na działce – porzeczki, agrest, wiśnie.
Pyszny kisiel można wykonać także z kompotów.
Ważne jest, aby owoce oczyścić i umyć, a w przypadku owoców ze skórką – obrać. Większe owoce należy podzielić na mniejsze części. Owoce umieszczamy na sitku, zalewamy wrzątkiem i przecieramy. Przetarty mus owocowy zalewamy wrzącą wodą (na 50 dag owoców 250 ml wody), i gotujemy aż do wrzenia. Po zagotowaniu przecedzamy jeszcze raz, zasypujemy cukrem (na 50 dag owoców 10 dag cukru) i zagotowujemy raz jeszcze. Do zagęszczenia potrzebna nam będzie mąka ziemniaczana, którą wcześniej rozprowadzamy w kilku łyżkach letniej wody. Kiedy owoce zaczną wrzeć, zagęszczamy je mąką, po czym gotujemy na wolnym ogniu przez ok. 2-3 minuty, ciągle mieszając. Im więcej mąki tym kisiel będzie gęściejszy. Jeśli wolimy kisiel popijać, dodajemy minimalną ilość mąki.
W przypadku kisielu z kompotu, postępujemy następująco: wyjmujemy owoce z kompotu, jeśli mają pestki, drylujemy je, dzielimy na mniejsze części. Sok z kompotu zagotowujemy, zagęszczamy go mąką ziemniaczaną, na koniec dodajemy owoce z kompotu – mieszamy i doprowadzamy do wrzenia.
Kisiel podajemy na ciepło lub na zimno – schłodzony w lodówce, z bitą śmietaną i świeżymi owocami. Smak kisieli wzbogacać możemy sokiem z cytryny, możemy doprawiać je wanilią lub cynamonem.
Budyń na dwa!
Aby przygotować domowy budyń, potrzeba:
½ l mleka,
5 dag cukru,
1 łyżka mąki ziemniaczanej,
1 łyżka mąki pszennej,
1 łyżeczka masła
oraz dodatek tzn. owoce (jeśli budyń ma być owocowy) lub czekoladę (jeśli ma być czekoladowy), itd.
W 1/3 szklanki mleka należy rozmieszać mąkę pszenną i ziemniaczaną (najlepiej drewnianą łyżką). Pozostałą część mleka miksujemy z wybranymi owocami, masłem i cukrem (budyń owocowy) lub łączymy z czekoladą – 1/2 tabliczki czekolady + 2 łyżeczki kakao, masłem i cukrem (budyń czekoladowy). Na gotujące się mleko z owocami lub czekoladą, wlewamy mleko z mąką, mieszając – tak, aby powstała jednolita całość.
Budyń serwujemy na ciepło lub na zimno. Idealnie smakuje z konfiturami lub gęstymi sokami owocowymi. Robiąc budyń, możemy dowolnie go przyprawiać – aromatami, np. waniliowym, lub bakaliami. Wszystko zależy od naszych kulinarnych upodobań.
Galaretka na trzy!
Najprostszym sposobem na domową galaretkę jest wykonanie jej na bazie soku owocowego. Potrzebne jest 8-10 dag żelatyny, którą rozpuszcza się w 250 ml ciepłej wody. Żelatyna rozpuści się łatwiej, jeśli wcześniej namoczymy ją w zimnej wodzie (a na koniec namaczania z zimnej wody odciśniemy!).
Rozpuszczoną w wodzie żelatynę mieszamy z sokiem owocowym (250 ml) oraz z cukrem (do smaku). Całość doprowadzamy do wrzenia – po zagotowaniu gotujemy przez chwilę na wolnym ogniu. Studzimy, czekamy aż galaretka stężeje. Podajemy z owocami, bitą śmietaną.