24 witaminy
Yerba Mate, jest potoczną nazwą herbaty, otrzymywanej z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Spożywana od niepamiętnych czasów przez Indian Guarani, po przybyciu Jeziutów i założeniu misji katolickich na tym terenie, stała się znana również w Europie. Yerba mate pod względem zawartych składników, była już badana wiele razy, chociaż jej właściwości nadal nie są powszechnie znane. Na jej skład decydujący wpływ ma region, w którym roślina wzrasta.
W skład yerba mate wchodzą 24 witaminy i mikroelementy oraz 15 aminokwasów (karoten, czyli prowitamina A, witaminy A, B, C, E, B1, B2 - ryboflawina, kwas nikotynowy, pantotenian, witamina H, magnez, wapń, wapno, żelazo, sód, potas, krzem, fosfor, siarka, kwas chlorowodorowy, chlorofil, cholina oraz inozytol).
Zawartość kofeiny w naparze yerba mate jest mała, działanie stymulujące wywołuje mateina - substancja unikalna, ponieważ występująca tylko w liściach yerba mate.
Badania naukowe dowiodły, że w przeciwieństwie do kofeiny - mateina nie wywołuje uzależnienia, a jej działanie pobudzające nie obciąża układu sercowego.
Udowodniono też, że maté ma silne właściwości przeciwutleniające. Redukuje niektóre skutki stresu oksydacyjnego w ciele człowieka, może wyrównać i ustabilizować nasz układ nerwowy i hormonalny.
Zobacz także: Yerba mate - herbata inne niż wszystkie
Dobrego początki
Yerba mate ma dosyć specyficzny smak, który nie wszystkim może odpowiadać. Nie należy się jednak zniechęcać, po pierwszym łyku mate, warto dać jej szansę.
Jeśli ktoś chce spróbować swojej przygody z yerba mate powinien zaopatrzyć się w podstawowy zestaw. Do przygotowanie napoju potrzebne będzie naczynko zwane "MATE", rurka zwaną "BOMBILLA", przez którą pije się napój, termos, który zapewnia stałą temperaturę napoju oraz jeden z gatunków Yerba Mate... Mate można pić zarówno na zimno jak i na ciepło.
Zobacz także: Co się pije w Brazylii?