Arabika i Robusta
Arabika - to synonim kawy delikatnej, a jednocześnie aromatycznej, w smaku jest lekko kwaskowa. Coffea arabica pochodzi z Etiopii, a znana jest na całym świecie. Bo arabika to kawa z duszą, czy jak inni wolą - z sercem. Jej ziarna są podłużne o barwie zielonej, z wyraźnie zaznaczoną białą lub jasną bruzdą. Nie zawiera dużo kofeiny, dlatego jej smak i aromat są tak subtelne, z wyraźnie wyczuwalną nutą czekoladową.
Robusta - mocna kawa zwana kawą koszykową pochodzi z Afryki podrównikowej. Ziarna tej kawy są zielono-brązowe, wypukłe, wyraźnie gorszej jakości niż arabika.
Arabista - to swoista krzyżówka arabiki i robusty, stworzona bardziej z konieczności, niż zapotrzebowania kawowych smakoszy. Robusta jest wprawdzie kawą gorszą jakościowo, ale za to odporniejszą na szkodniki i zmiany temperatury. Z powodu epidemii, jaka dotknęła krzewy arabiki trzeba było je ze sobą skrzyżować. W taki właśnie sposób powstała arabista czyli arabika robusta.
Zobacz także: Jak parzy się kawę po turecku?
Kawa na sposób afrykański - przepis
Teoria teorią a praktyka? Oto jak zaparzyć kawę po afrykańsku. Przedstawiamy przepis na Demitasse Dakar:
Potrzebujemy: 10 dag zmielonej kawy i 1 jajko, 1 litr wody.
Sposób parzenia:
Kawę wsypujemy do rondelka, który będzie można postawić na ogniu. Całe jajko ubijamy delikatnie, powstanie nam rzadka piana. Wlewamy ją do garnuszka z kawą, dolewamy 0,5 szklanki zimnej wody, wszystko dokładnie mieszamy. Następnie dolewamy resztę wody - tym razem wrzątku (ok. 3,5 szklanki). Stawiamy na ogniu, mieszamy aż do zagotowania.
Przykrywamy, odstawiamy na 4 minuty. Przecedzamy, rozlewamy do filiżanek.
Do kawy po afrykańsku nie dolewamy mleka.
Zobacz także: Jak Portugalczycy parzą kawę?