Włoskie makarony, małe i duże formy, żłobione i gładkie, do sosom i do zup. Co o włoskim makaronie mówi jego nazwa? Początek lub koniec nazwy może sugerować Ci, jaki makaron kryje się za tą nazwą.
Krótki słowniczek – jak rozumieć końcówki nazw makaronów
Elle – szeroki
Ette – mały, w sensie – wąski
Ene/ini – mały,
Oni – duży
Rogate – złobiony
Lisce – gładki
Mezze – ścięty, skrócony, połówki
Przegląd nazw makaronów
Anellini – stosuje się go do sosów i zup, ma kształt małych krążków.
Bucatini – to „grubszy” kuzyn spaghetti, możesz go użyć do sosu pomidorowego lub do zupy, jeśli go połamiesz na krótkie kawałki.
Canneloni – najczęściej są podawane łącznie z nadzieniem. Makaron ma kształt szerokich około 10 cm rurek, które świetnie nadają się do nadziewania ich farszem z mięsa mielonego, szpinaku i fety. Nadziane canneloni należy zapiekać w piekarniku.
Polecamy: Pasta secca, czyli makaron suszony
Apelli di angelo – jest to toskański cienki makaron zwinięty w gniazda. Może mieć formę tradycyjną. Możesz też kupić czerwone lub zielone apelli di angelo (anielskie włosy), czyli makaron z dodatkiem pomidorów lub szpinaku. Makaron ten jest doskonały do sosu pomidorowego przyprawionego ziołami i oliwą z oliwek.
Capellini/wermiszel – możesz go użyć do rodzimego rosołu, ponieważ ma formę dlugich cienkich nitek zwiniętych w gniazda. Możesz też łączyć go z innymi lekkimi sosami i klarownymi zupami. Dobrze też smakuje posypany parmezanem.
Conchigliette, conbchiglie, congchiglioni – to makaronowe muszelki w trzech rozmiarach: małe, średnie i duże. Muszelki mogą być gładkie lub żłobione. Mniejsze formy pasują do zup, średnie do dań z fasola w roli głównej, a duże – podobnie jak canneloni nadziewa się farszem i zapieka.
Czytaj także: Sery twarde
Duże makarony, które planujesz nadziać najpierw musisz ugotować.
To oczywiście nie koniec włoskiej palety makaronów, jest ich znacznie, znacznie więcej.
Jak gotować makaron
Najlepiej z pasją – niech każdy najdrobniejszy makaron ma swoje miejsce w garnku – zatem gotuj makaron w dużej ilości osolonej wody.
Nie łam długich form makaronowych – wkładaj je stopniowo do garnka. Przestrzegaj czasu gotowania podanego na opakowaniu.