Croissanty

Świeże croissanty

Przygotowanie domowych croissantów nie jest takie proste. Warto jednak spróbować zrobić, bo świeże, wyjęte prosto z pieca smakują faktycznie najlepiej. Najważniejszy jest sposób rozwałkowania ciasta z masłem i formowanie rogalików z wąskich trójkątów.
/ 01.07.2009 14:03
Croissanty

Do przygotowania croissantów będzie nam potrzebny trójkąt z tektury. Gdy nabierzemy wprawy w wycinaniu wąskich trójkątów – będziemy się mogli obejść bez szablonu. Należy też wcześniej rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami pergaminu masło na prostokąt grubości 5 mm, po czym wstawić do lodówki aby zastygło.

Ważną kwestią jest użycie najlepszej jakości mąki.

Następnie na stolnicy zagniatamy ciasto z przesianej mąki, cukru, soli i drożdży rozpuszczonych w ciepłym mleku. Ciasto  wstawiamy do lodówki. Po wyjęciu rozwałkowujemy je na prostokątny placek o wymiarach 46 x 15 cm. Masło (bez pergaminu) kładziemy na środek placka. Placek ustawiamy krótszym bokiem do siebie i po obu stronach zagniatamy brzegi w 1/3 wysokości, zakrywając w ten sposób masło.

Obracamy placek tak, aby zagniecione brzegi znalazły się po prawej i lewej stronie i rozwałkowujemy. Ponownie składamy brzegi i rozwałkowujemy na duży placek o grubości 1/2. Smarujemy z wierzchu jajkiem. Następnie za pomocą ostrego noża i tekturowego szablonu wycinamy z ciasta trójkąty i zwijamy je w rogaliki rozpoczynając od podstawy a kończąc na ogonku, który ma być skierowany do dołu. Znów smarujemy jajkiem. Odstawiamy, czekamy aż podwoją swoją objętość.

Zobacz także: Jak jeść pieczywo?

Rogaliki układamy na blasze na papierze pergaminowym zawijając brzegi w półksiężyc i lekko dociskając końce do dołu. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza aż się przypieką na złoty kolor przez 15-20 minut.


Składniki na 12 sztuk:

½ kg mąki tortowej
50 g cukru
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki suchych drożdży
300 ml ciepłego mleka
300 g miękkiego masła
1 jajko ubite z łyżką mleka, do smarowania

Tektura przycięta w trójkąt o wymiarach 18 cm x 18 cm x 20 cm.

Zobacz także: Pieczywo francuskie