Naleśniki na sposób francuski

Naleśniki po francusku to sposób na znakomity, smaczny posiłek.
Naleśniki, które jada się w Polsce, różnią się nieco od tych serwowanych we Francji, jednak niewielkim nakładem pracy, przygotować je można według francuskiej receptury.
/ 03.07.2009 10:34
Naleśniki po francusku to sposób na znakomity, smaczny posiłek.

Crepes i Galettes

Wśród francuskich naleśników wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje: crepes, zobacz przepis: Naleśniki pomarańczowe - Crepes Suzette  i galettes, zobacz przepis: Naleśniki gryczane po bretońsku. Oba są specjałami rodem z Bretanii, spopularyzowanymi na terenie całej Francji. Pierwsze przygotowuje się na słodko, z mąki pszennej. Drugie zaś podawane są ze słonym lub pikantnym nadzieniem a ich ciasto sporządzane jest z mąki gryczanej.

Naleśnikowy dekalog

Należy pamiętać, o kilku istotnych zasadach, w oparciu o które przygotowuje się francuskie naleśniki.

Nadzienie:

1. Jeśli chodzi o naleśnikowy farsz - można pokusić się o kulinarną inwencję!
2. Zwykle Galettes nadziewa się serem, szynką, kiełbasą, rybami, a także owocami morza. Popularnością cieszą się Galettes z jajkiem sadzonym, a także te nadziewane pysznymi warzywnymi farszami.
3. Farsz do naleśników na słodko przygotować można na bazie słodkich serków, owoców, czekolady lub konfitur. Idealnym dodatkiem do crepes są różnego rodzaju słodkie sosy, np. czekoladowy.

Ciasto:

4.  Przygotowując ciasto, nie można zapomnieć o ciągłym mieszaniu przy dodawaniu kolejnych składników.
5.  Przy przyrządzaniu ciasta na galettes warto pamiętać o spulchniających właściwościach cydru (można go dodać, zamiast mleka).
6.  Składniki łączy się przy użyciu trzepaczki (ciasto klasyczne) lub miksera (ciasto łatwe). Ważne jest, jest, aby przed smażeniem, odstawić ciasto, by nabrało odpowiedniej konsystencji. Poszczególne przepisy różnicują potrzebny na to czas (od godziny do kilku godzin).
7.  Przed usmażeniem pierwszego naleśnika trzeba odpowiednio natłuścić patelnię (natrzeć ją masłem lub innym tłuszczem, np. olejem roślinnym).
8.  Przed każdym kolejnym należy wymieszać ciasto.
9.  Do smażenia używać można specjalnych patelni, jednak nie jest to konieczne, aby naleśniki się udały. Wystarczy zwykła, teflonowa.
10. Wbrew obiegowej opinii, francuskie naleśniki nie muszą być wcale cienkie jak papier.

Zobacz także: Naleśniki palce lizać!

Danie dobre na każdą okazję!

We Francji naleśniki podaje się zarówno na śniadanie, jak i na obiad czy kolację.

Z uwagi na fakt, że ich przygotowanie nie jest czasochłonne, cieszą się sporym powodzeniem. Są odpowiednie na każdą okazję, wszystko zależy od sposobu przyrządzenia i podania. Są smacznym, niedrogim i szybkim daniem. Na dodatek można je przyrządzać na wiele sposobów – z pewnością każdy znajdzie swój ulubiony!

Polecamy także: Jak smażyć naleśniki?

Redakcja poleca

REKLAMA