Jak zatem przechowywać produkty mączne i prowadzić w domu niechcianej hodowli owadów?
Rada 1
Przede wszystkim kupuj mąkę z pewnego źródła – powinna mieć ładny zapach i nie być zawilgocona (zepsuta pachnie np. pleśniejącym chlebem albo miodem). Poza tym świeża mąka nie ma wyrazistego smaku, zepsuta natomiast może być słodkawa, gorzkawa lub pleśniowa.
Rada 2
Im bielsza mąką, tym wyższy gatunek – dlatego z wyjątkiem mąki żytniej – jeśli twoja mąką ma szarawy kolor, a w opisach stoi jako mąką drobno mielona – nie kupuj jej. Ktoś prawdopodobnie pozbywa się stanów magazynowych.
Polecamy: Jak przechowywać wędliny?
Rada 3
Wszelkie produkty mączne przechowujemy w suchym przede wszystkim i przewiewnym pomieszczeniu. Najlepiej także, aby było ono ciemne. Jeśli opakowania papierowe, w których kupujemy mąkę lub kaszę, są zamknięte fabrycznie i nie uszkodzone – nie trzeba przesypywać ich zawartości. Po otwarciu – dobrze jest przechowywać produkty mączne w szczelnych, suchych, zamykanych słojach lub puszkach. W szafce, w której mamy te rzeczy, musi panować idealna czystość. Jeśli coś się nam wysypie na półkę – najlepiej odkurzmy to od razu (ścieranie na mokro może oznaczać niepotrzebną wilgoć w szafce).
Rada 4
Jeśli zauważymy charakterystyczne niteczki bądź kołtunki wewnątrz mąki czy kaszy, oblepione danym produktem mącznym – to znaczy, że mamy nieproszonych gości. Dlatego – jeśli nie jesteśmy pewni zawartości naszych toreb i słoi – mąkę zawsze przesiewajmy, a kasze wysypujmy wpierw na szerokie płaskie naczynie i przeglądajmy oraz płuczmy je.
Rada 5
Jeśli przekroczyliśmy termin przydatności do spożycia, podany przez producenta, mąka traci neutralny smak, ciągliwość i sprężystość. Nie nadaje się już do pieczenia. Naleśników też już nie powinno się z niej robić. Co najwyżej masę solną z naszymi pociechami.
Polecamy: Czym zastąpić mąkę?