Asiago
Wytwarzany jest w północno-wschodniej części Włoch, na obszarze Vicenzy, Trydentu, Treviso oraz części prowincji Padwy. Otrzymywany jest z pełnego mleka krowiego i może mieć dwie formy. Świeży (zwany pressato) ma delikatny smak. Dojrzewający (d’alievo), w przeciwieństwie do świeżego, który powstaje z jednego udoju, powstaje z mleka z dwóch udojów i ma bardziej zwartą, ziarnistą formę. Charakteryzuje się też bardziej wyrazistym smakiem. Świeży dojrzewa około miesiąca, dojrzewający - od trzech miesięcy do roku, a czasami nawet więcej. Asiago serwuje się na desce serów w towarzystwie czerwonych win. Dodaje się do zapiekanek, pizzy i wielu dań regionalnych. Dojrzewająca odmiana używana jest w postaci tartej.
Fontina
Powstaje na ograniczonym obszarze w regionie Valle d’Aosta, na północnym zachodzie kraju. Otrzymywany z mleka krów rasy Valle d’Aosta i wytwarzany tradycyjną techniką, dojrzewa około trzech miesięcy. Ma charakterystyczna, dość elastyczną strukturę, delikatny smak, podczas degustacji topnieje w ustach. Sprawdza się na desce serów, z akompaniamentem czerwonego wytrawnego wina, a także w licznych przystawkach i daniach głównych. Może być zapiekany, gotowany i duszony, bywa też podawany w formie fondue.
Zobacz także: Jak zrobić fondue?
Montasio
Produkuje się go w północno-wschodnich regionach Włoch, w regionie Fruli Wenecja Julijska oraz w prowincjach: Belluno, Treviso, Wenecja i w części Padwy. Jest to ser dość twardy o strukturze zwartej z oczkami. Jego smak różni się w zależności od stopnia dojrzałości. Ser dojrzewający około dwóch miesięcy jest lekko słodkawy i delikatny, z czasem nabiera wyrazistości, a w serach dojrzewających ponad dziesięć miesięcy wyczuwalne są nuty ostre. Jeśli podajemy go na desce serów, to świeższe Montasio najlepiej pasuje do win białych, dłużej dojrzewające z winem czerwonym. Bardziej dojrzałe można podawać w formie startej. Montasio sprawdza się jako pobudzająca apetyt przekąska, ale często podaje się go do głównych dań z lokalnego menu. Świeży ser ze względu na swoją słodkawą łagodność pasuje nawet do dań wieńczących posiłek, na przykład jako akompaniament do gruszek.
Zobacz także: Smakowitości włoskiej północy