Kuchnia australijska i nowozelandzka są bardzo różnorodne. W potrawach australijskich widać liczne wpływy tajskie, indyjskie, japońskie oraz śródziemnomorskie. Natomiast sztuka kulinarna Nowej Zelandii oparta jest głównie na tradycjach brytyjskich i amerykańskich.
Eksperymenty w kuchniach Australijczyków
Australijczycy nie boją się eksperymentów, ciągle poszukują nowych, ciekawych smaków. Dużą role, w obu kuchniach, odgrywają przyprawy, takie jak: kardamon, kolendra, szafran, chili, bazylia czy trawa cytrynowa. Świetnie smakują w połączeniu z takimi produktami jak: cielęciną oczy wołowiną. Efekt jest niesamowity, a wystarczy szczypta ziół, aby nadać potrawie wyrafinowany i oryginalny smak.
Niekiedy zdarza się, że mieszanie zbyt wielu smaków, aromatów, przypraw skutkuje przerostem formy nad treścią. Należy uważać, ale w większości przypadków potrawy są smaczne i oryginalne.
Zobacz także: Pieczony posom - zaskakujący nowozelandzki przysmak
Do czego pasuje dana przyprawa?
- kardamon - ciasta (np. pierniki, szarlotka), poncz, ryż na mleku, śmietana do ciastek z owocami, kiełbasa, pasztet, whisky, harmonizuje się z przyprawami azjatyckimi
- kolendra – zupy, sałatki z gotowanych jarzyn, dodatek do świeżych pomidorów i ogórków, ryby, mięso jagnięce i baranina
- szafran - zupy, sosy, potrawy z ryżu, słodkie wypieki, harmonizuje się z ziołami kuchni śródziemnomorskiej
- chili - fasola, soczewic, drób, zupy, sosy, mięsa
- bazylia – sałatki, zupy, duszone warzywa, twarożek, mięsa, warzywa, makarony
- trawa cytrynowa - napoje, likiery, kompoty, słodycze, ciasta i desery.
Polecamy: Co to za przyprawa? Rozpoznaj na zdjęciu.