Popularne alkohole w Chorwacji

Piwo
Chorwacja może się pochwalić doskonałej jakości alkoholem. Kraj ten słynie przede wszystkim z przepysznych win, jednak nie można też zapominać o innych trunkach. Co na co dzień piją Chorwaci?
/ 14.05.2012 13:27
Piwo

Tradycja produkcji win w Chorwacji sięga kilkuset lat. Nie jest to jednak najpopularniejszy trunek wśród młodych ludzi. Wybierają oni częściej piwo oraz mocniejsze alkohole.

Bardzo popularnymi trunkami są tu: Booze i Sljivovica, Loza, Travarica. Jako aperitif pija się tu takie trunki jak: Vinjak – wygląda jak wino, Maraskino – likier na bazie wiśni maraskino oraz Pelinkovac – mocniejszy alkohol.

Zobacz także: Grzane piwo.

Najlepsze piwo

Gorąco polecanym przez Chorwatów oraz chwalonym przez turystów piwem jest Karlovac. Jest to  popularne piwo lager z zawartością alkoholu 5,4%. Ma ono złoty kolor i cechuje się orzeźwiającym gorzkim smkiem. Jego harmonijny smak został doceniony wieloma międzynarodowymi nagrodami.

Karlovac jest ulubionym lokalnym piwem i częstym towarzyszem podczas spotkań z przyjaciółmi. Od niedawna ma nową etykietę i zielone butelki. W Chorwacji, pewnie z powodu wysokich temperatur, pije się bardzo duże ilości piwa. Najczęściej wybieranym jest piwo ciemne.

Zobacz także: Jak przygotować domowe piwo?

Popularna rakija

Rakija jest uważana za narodowy napój wśród południowosłowiańskich krajów. W każdym z nich inaczej przebiega jej produkcja, a tym samym zachodzą pewne różnice w jej samku.

W Chorwacji travarica, czyli ziołowa rakija, jest zwykle podawana na początku posiłku, razem z suszonymi figami. Chorwackie wybrzeże Adriatyku jest znane z wielu ziołowych gatunków grappy, które świetnie komponują się z innymi ziołami przy produkcji tego trunku. Wyspa Hvar jest znana z grappy z dodatkiem mirry. Południowe wyspy jak Korčula i miasto Dubrownik są znane z grappy z dodatkiem anyżu, a w centralnej Dalmacji najbardziej popularna jest grappa z orzechów (orahovica). Najczęściej jest ona produkowana w warunkach domowych i podawana z herbatnikami lub suszonymi figami. Proces fermentacji wymaga silnego działania promieni słonecznych, więc w okresie wiosny i lata prawie na każdym balkonie można zobaczyć wielkie, szklane słoje z grappą i orzechami. Na północy Adriatyku – głównie w Istrii – rakija jest zwykle wytwarzana z miodu (medica) lub jemioły (biska). Biska, żółto-brązowa i słodka, jest typowym likierem w Istrii.

Zobacz także: Przegląd różnych trunków

Redakcja poleca

REKLAMA