Kulinarne wpływy sąsiadów
Największy wpływ na ukształtowanie kuchni chorwackiej miało położenie tego kraju. Morze Adriadyckie dostarcza wielu gatunków ryb i owoców morza, a śródziemnomorskie słońce ogrzewa sady i winnice, co bardzo dobrze wpływa na dojrzewanie win.
Ciekawe jest uzależnienie kuchni od pór roku. Ma na to wpływ ostrzejszy klimat. Latem podaje się lżejsze posiłki z jarzyn, wędzone mięsa, boczek i nabiał, a zima to czas ciężkich potraw z fasolą, ziemniakami, kiszoną kapustą i mocno wędzonym mięsem.
Włochy, Turcja, Węgry, czyli państwa sąsiednie, miały duży wpływ na region Dalmacji. Dodatkowo widać pozostałości kulinarne po koloniach greckich, czasach panowania imperium rzymskiego oraz naleciałości arabskie. Współczesna kuchnia chorwacka jest więc bardzo zróżnicowana i interesująca.
Na wzór północnych i wschodnich Węgier jako głównej przyprawy używa się papryki. Posiłki mają zazwyczaj ostry i konkretny smak. Wpływ kuchni austriackiej wymieszał się z wpływami wschodnimi, szczególnie arabskimi i tureckimi. Dzięki temu Chorwaci mają strudel, struclę oraz strukli. Jest to specjalność kuchni północno-zachodniej Chorwacji.
Zobacz także: Kuchnia europejska - przepisy i porady
Znane potrawy
Najbardziej znanymi potrawami chorwackimi są przede wszystkim różne odmiany indyka z makaronem (purica s mlincima) oraz plastry mięsa zapiekane w cieście (burek). Na wybrzeżu Adriatyku serwowane są przede wszystkim dania z owoców morza. Bardzo znana jest puella. Gorąco polecaną jest črni rizoto, czyli ryż gotowany z kałamarnicą. Z innych dań godne polecenia są kluski serowe serwowane na słodko.
W północno-zachodniej Chorwacji najbardziej charakterystyczną potrawą jest wędzona golonka z chrzanem. Również smakosze drobiu znajdą coś dla siebie – bardzo popularne są dania z gęsi oraz kaczek. Z kurczakami wiąże się nawet pewna legenda. W czasie długotrwałego oblężenia Durdepaca zabrakło obrońcom kul armatnich. Walczący zamiast nabojów wykorzystali kurczaki.
Wielką popularnością cieszą się ryby, grzyby i dziczyzna. Jest to związane z szeroko kultywowaną tradycją myśliwską oraz pasterskimi korzeniami. Pozostałością po wędrownym trybie życie są potrawy jednogarnkowe spożywane pod gołym niebem.
Odwiedzając kontynentalną część Chorwacji warto spróbować smacznej wędzonej wędliny, smalcu ze skwarkami, podrawskiego wędzonego sera, samoborskich kiełbasek czosnkowych z musztardą, kaszanki zapiekanej w kiszonej kapuście czy chorwackich naleśników z serowym nadzieniem polanych śmietaną i zapiekanych. Bogactwo kuchni chorwackiej jest olbrzymie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Święta w Chorwacji
W okresie wielkich świąt kościelnych i uroczystości rodzinnych stoły były suto zastawiane. Do tradycyjnych dań, których nie mogło zabraknąć podczas świąt należało wędzone salami, które przygotowywano już na ponad pół roku przed! Tej kiełbasy nie mogło zabraknąć na wielkanocnym stole w żadnym z regionów Chorwacji.
Z okazji Wielkanocy, na ważnych uroczystościach, np. podczas wesel i pogrzebów, wędzone mięsa podawane były w postaci gotowanej. Serwowano gotowaną lub pieczoną w cieście chlebowym szynkę, podawano gotowaną golonkę, wędzone i gotowane ozory, kiełbasy czosnkowe i salcesony. Jednym z charakterystycznych i obowiązkowych dodatków był chrzan. Oprócz tego na stołach pojawiały się warzywa sezonowe takie jak: papryka, pomidory czy ostre papryczki.
Ważnym elementem świątecznego menu były też kwaskowate sery. Najważniejszy był biały ser wiejski oraz także suszone na powietrzu białe sery z przyprawami. Te sery pochodziły głównie z mleka owczego. Bardzo znany jest ser Ham Dalmacja. Obecnie można spróbować go na terenie całego kraju.
Zobacz także: Czego spróbować w Chorwacji?