Jak świat długi i szeroki, tortilla zyskała uznanie niemal na każdym kontynencie. Jest prosta i szybka w wykonaniu, a co równie ważne - zdrowsza niż np. białe pieczywo. Fenomen tej przekąski polega na niezliczonej ilości pomysłów na jej przygotowanie. Tortillę można jeść dosłownie wszędzie i ze wszystkim, na śniadanie, jak również w porze lunchu. Warto od czasu do czasu samodzielnie ją przygotować i zabrać do pracy, czy na uczelnię.
Tortilla z sałatką nicejską - idealna przekąska na lunch
Bez wątpienia, czas dla wielu z nas jest dosłownie na wagę złota. Zanim zdecydujemy się na przerwę w pracy i udanie się do kawiarni czy restauracji (najczęściej typu fast food) po coś do zjedzenia, kalkulujemy kilka razy, ile zajmie nam to czasu i pochłonie pieniędzy. Zatem warto zawczasu wyposażyć się w coś lekkiego, co zaspokoi nasz głód i uciszy sumienie, które w okresie wiosennym wszystko przelicza na kalorie.
Tortilla z sałatką nicejską dostarczy nam energii i siły do dalszych zmagań w ciągu dnia, a dodatkowo wzbogaci nasz organizm w niezbędne składniki, ze względu na zawartość niskotłuszczowych warzyw.
Zobacz też: Kuchnia prowansalska
Jak ją przygotować?
Połączenie francuskiej sałatki z plackiem meksykańskiej tortilli zamiast z bagietką, jest nie tylko praktyczne, lecz także niezwykle udane. Placki tortilli można przygotować w kilka minut samodzielnie, albo kupić w dobrze zaopatrzonym sklepie spożywczym. Przyrządzenie posiłku, czyli sałatki, zajmie zaledwie kwadrans, a do jej przygotowania potrzebne będą: jajko, kilka fasolek szparagowych i liści sałaty głowiastej (masłowej), tuńczyk w sosie własnym (ok. 180 g na dwa naleśniki), pomidorki koktajlowe, niewielką ilość kaparów w białym occie winnym i fioletowych oliwek.
Najlepiej będzie, jeżeli jej przygotowanie zaczniemy od ugotowania jajka na twardo. Jajko obieramy dopiero po ostygnięciu tak, aby bez problemu można było pokroić je na ćwiartki (można oczywiście też na mniejsze kawałki - to zależy od upodobań). Fasolkę należy gotować przez ok. 3 minuty w osolonej wodzie, następnie zahartować ją zimną bieżącą wodą. Środek każdej tortilli smarujemy majonezem (sprawdzi się też np. grecki jogurt), na nim układamy liście sałaty, a potem resztę składników, w tym uprzednio pokrojone pomidory i oliwki. Dolną część tortilli zawijamy do góry, i odwrotnie, a następnie zwijamy jak naleśnik tak, aby nadzienie było całkowicie przykryte. Przed podaniem można przekroić ją na pół.
Jeżeli zabieramy tortillę do pracy, zawińmy ją w folię spożywczą i przetnijmy dopiero przed spożyciem.
Zobacz też: Jak zrobić tortillę?