Zaletą tej potrawy jest również to, że możesz ją przygotować z rana, albo dzień wcześniej dzięki czemu makaron nasiąknie ciepłym sosem i mięsnym farszem – potrawa „gotuje się” więc sama, a potem wystarczy ją tylko wstawić do piekarnika na pół godziny, by podać ją ciepłą gościom.
Osobiście rozsmakowałam się w dwóch rodzajach lasagne, nazywam je czerwoną i zieloną odmianą – w pierwszej dominują pomidory, w drugiej szpinak.
Lasagne czerwona
Do wykonania tej odmiany należy przygotować sos beszamelowy i farsz z mięsa mielonego. Najpierw na patelni zaszklij cebulę i posiekane ząbki czosnku. Przyprawy: bazylię, oregano, kmin rzymski, pieprz kolorowy dodaj do szklonej cebuli, by wydobyć z ziół głębszy aromat, co jest możliwe, gdy przyprawy lekko się upraży na patelni. Dodaj starte warzywa: marchew, pietruszkę, selera. Teraz dodaj mięso mielone. Kiedy mięso będzie obsmażone dodaj pomidory – wcześniej rozdrobnij je blenderem, możesz też użyć krojonych pomidorów z puszki. Na koniec farsz dopraw solą i pieprzem.
Polecamy: Kuchnie regionalne Włoch
Układaj farsz warstwami: płat lasagne, beszamel, mięso, beszamel, ser żółty, płat makaronu, itd.
Zielona lasagne
Wersja zielona zawdzięcza swoją nazwę kolorowi farszu. By go zrobić należy podsmażyć na maśle lub oliwie z oliwek rozdrobnione ząbki czosnku i drobno pokrojone liście szpinaku. Możesz użyć świeżego szpinaku – wówczas posiekane liście wrzuć na chwilę do wrzącej wody, po czym odcedź je i obsmaż na patelni. Możesz też użyć mrożonego szpinaku – całych lub rozdrobnionych liści. Mrożony szpinak wrzuć od razu na patelnię z rozgrzanym tłuszczem. Kiedy szpinak ulegnie rozdrobnieniu pod wpływem ciepła dodaj pokruszony ser feta. Teraz dopraw całość pieprzem i ziołami, ale już nie sól farszu.
Czytaj także: Jak zrobić canelloni na własną rękę?
Możesz dodać mięso mielone lub zielone ostre papryczki. Farsz układaj tak samo jak w przypadku wersji czerwonej. Smacznego!