Gotuje się przeważnie na piecykach opalanych węglem drzewnym, chociaż w przeciągu ostatnich lat coraz częściej kobiety używają kuchenek zasilanych gazem z butli. Senegalki gotują i dobierają wszystko na oko i z dużą dokładnością więc nie potrzebują zegarków czy termometrów. Opierają się przede wszystkim na swoim doświadczeniu zdobytym w czasie wielu lat przygotowywania przepysznych potraw. Nikomu w Senegalu z niczym się nie śpieszy, również z gotowaniem dlatego robi się to powoli i z dokładnością wybiera się każdy składnik.
Polecamy: Rooibos - herbata z RPA
Senegalczycy jadają posiłki wspólnie, całą rodziną, przeważnie w towarzystwie znajomych i gości. Ciekawostką jest to, że kuchnia senegalska nie jest „talerzowa” gdyż uczestnicy spotkania siedzą wokół tradycyjnej miski zwanej tam bol i każda osoba sięga do niej ręką albo łyżką.
Kuchnia Senegalu jest niezwykle różnorodna i wpływa na nią wiele kulinarnych tradycji. Zależy ona od kilku czynników: inne zwyczaje panują w mieście, a inne na wsi, inaczej gotuje się na wybrzeżu, a jeszcze inaczej w głębi kraju. Na smak potraw i sposób ich przyrządzania duży wpływ ma przynależność do danej grupy etnicznej oraz tradycje innych narodów. Wieloetniczny Dakar jest tego najlepszym przykładem. Tamtejsza kuchnia oferuje obok krajowych przepisów również dania europejskie zwłaszcza francuskie, libańskie, azjatyckie czy z Mahrebu.
Najczęściej kuchnia senegalska kojarzy się z owocami morza, ryżem, bagietkami, maniokiem, koncentratem pomidorowym oraz przyprawą maggi, którą zwie się tam określeniem popraw panią domu.
Zapewne dzięki temu wszystkiemu, Senegal słynie z najsmaczniejszych i najlepszych potraw w całej zachodnie Afryce. Będąc tam nie można nie spróbować miejscowej kuchni i na własnej skórze poczuć nadzwyczajną gościnność Senegalczyków.
Zobacz także: Jakie cechy ma kuchnia afrykańska?