Bez niej nie może się obyć prawie żadna potrawa w Senegalu, jak i w innych państwach Afryki Wschodniej. Podobną nazwę co pasta nosi gulasz duszony w zagęszczonym sosie z orzeszków. Ma on wspaniały i niezwykły słodko-solny smak. Potrawa ta niesłychanie syci mimo swojego prostego składu i sposobu przygotowania. Podaje się ją w misie do której sięgają łyżkami biesiadnicy. Co ciekawe, nikt z takiej biesiady nie odchodzi głodny.
Zobacz także: Jak jada się pastę vegemite?
Składniki na 4 lub więcej porcji:
- 1 kg wołowiny, jagnięciny lub kurczaka
- 2 cebule
- 4 ząbki czosnku
- 4-5 marchewek
- połówka młodej kapusty
- 2 bataty (może być dynia gdy ich nie ma)
- 4-5 rzepek
- słoiczek koncentratu pomidorowego
- kostka bulionowa
- 200 g pasty arachidowej (niestety u nas niedostępnej ale można ją zamienić masłem orzechowym choć jest ono trochę słodsze niż oryginalna pasta)
- przyprawy
- olej arachidowy
- 1 ostra papryczka chili
Sposób przygotowania:
Mięso kroimy w kostkę, solimy, podsmażamy na rozgrzanym oleju partiami i przekładamy do rondla, w którym będziemy potem gotować mafe. Do ostatniej partii mięsa dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek. Chwilę podsmażamy i przekładamy do mięsa. Warzywa obieramy i kroimy na większe kawałki. Wszystko wkładamy do garnka razem z chili, zalewamy wodą , tak żeby przykryć wszystkie składniki i gotujemy do momentu wrzenia. Dodajemy koncentrat, kostkę bulionową, pieprz i sól. Zostawiamy na 30 minut. Pastę arachidową rozprowadzamy z kilkoma łyżkami gorącej wody, tak żeby ją trochę rozpuścić. Wlewamy do mafe i mieszamy. Jak pojawią się oczka tłuszczu z pasty na powierzchni to znaczy że potrawa jest gotowa.
Mafe podaje się z ryżem lub kuskus albo w prostszej wersji - po prostu z chlebem.
Zobacz także: Jak odnaleźć się na targu w Maroku?