Jakie warzywa jadają Turcy?

Bakłażan
Miłośnicy dań warzywnych będą w Turcji w swoim żywiole, nie brak bowiem w tutejszym menu dań prostych i tych nieco bardziej wyszukanych.
/ 28.10.2010 11:21
Bakłażan

Spory wybór

Choć Turcja kojarzy nam się głównie z daniami mięsnymi, takimi jak kebab czy szaszłyki, to wśród dań na tureckim stole na pewno nie zabraknie tych, których podstawę stanowią warzywa. Do najpopularniejszych należą bakłażany, cukinie, papryki i pomidory. Turcy bardzo chętnie je faszerują, najczęściej mieszanką ryżu i mięsa mielonego. Z tego właśnie powodu czujność powinni zachować wegetarianie, gdyż w Turcji wiele dań warzywnych ma jednak związek z mięsem. Na szczęście, szczególnie w dużych miastach i ośrodkach turystycznych, znalezienie dania wyłącznie warzywnego nie powinno stanowić problemu. Szczególnie dużo jest ich na stole z przystawkami. Podaje się je smażone, duszone i marynowane, na zimno i na ciepło, w sałatkach, w rozmaitych sosach, a nawet w formie puree. Warto sięgnąć po fasolę w sosie pomidorowym i po sałatkę pomidorowo-ogórkową, nie można tez odmówić sobie spróbowania smażonej cukinii lub bakłażana w towarzystwie gęstego i aromatycznego sosu na bazie jogurtu. Dania warzywne doprawiane są ziołami i pikantnymi przyprawami, pojawia się pikantność czosnku i świeżość mięty, ale nie brak też papryki i przypraw korzennych.

Zobacz także: Jak gotować warzywa na puree?

Jak omdlewa imam?

Najbardziej znanym daniem warzywnym tego kraju jest imam bayildi, co można przetłumaczyć jako omdlewający imam. Podobno kiedyś pewien imam naprawdę omdlał z wrażenia po zjedzeniu tej prostej i pysznej potrawy, w której główną role gra bakłażan. Całe bakłażany nacina się wzdłuż i piecze przez pewien czas. Następnie poprzez nacięcia nakłada się usmażoną mieszankę cebuli, pomidorów, przecieru i koncentratu pomidorowego oraz rozmaitych ziół, przede wszystkim pietruszki. To, co nie zmieści się wewnątrz bakłażana, należy pozostawić w naczyniu żaroodpornym wraz z bakłażanami, wstawić do pieca i zapiekać. Jeśli za pierwszym razem bakłażan pozostawał długo w piecu, ostateczne zapiekanie może trwać zaledwie kilka minut, by smaki i aromaty przeniknęły się wzajemnie. Jeśli jednak na początku bakłażan nie zmiękł porządnie, za drugim razem należy do potrzymać w piecu dłużej. Można jeść i na gorąco, i na zimno.

Zobacz także: Jak przyrządzić bakłażany po hiszpańsku?

Redakcja poleca

REKLAMA