Sztuka zapiekania
Właściwie nie ma jednej musaki, której receptura byłaby jedyną i absolutnie obowiązującą w Grecji. Każda gospodyni przygotowuje ją po swojemu, dodając składniki wedle uznania. Łączą się w niej warzywa i mięso, ale ich dobór i proporcje to rzecz bardzo indywidualna. Najbardziej popularna musaka powstaje na bazie bakłażanów, jednak bardzo często przygotowuje się tę zapiekankę z cukinii, kabaczków czy ziemniaków. Mięso dodawane jest w postaci rozdrobnionej, oryginalnie siekane, z powodzeniem jednak może być mielone.
Musaki nie trzeba przygotowywać tuż przed podaniem na stół, jest to bowiem ten typ potrawy, który zyskuje z czasem, gdy wszystkie składniki zdążą się wzajemnie przeniknąć swoimi smakami i aromatami. Gorące i pożywne danie, z apetycznie zapieczonym sosem, jest świetnym pomysłem na rodzinny obiad i imprezę w stylu greckim.
Zobacz także: Jak zrobić pieczywo czosnkowe?
Warstwa po warstwie
Jeśli decydujemy się na klasyczną musakę z bakłażanem, warzywa trzeba najpierw pokroić w plastry, posolić i pozostawić na pół godziny, by pozbyły się charakterystycznej dla bakłażanów goryczki. Potem wystarczy je tylko opłukać i osuszyć na papierowym ręczniku. Teraz można już obsmażyć je krótko na rozgrzanej oliwie, po czym znów osączyć na ręczniku, bakłażany mają bowiem skłonność do wchłaniania dużych ilości tłuszczu. Mielone mięs usmażyć z cebulą i czosnkiem, dodać pomidory, wyraziście doprawić do smaku.
Grecy do sosom pomidorowych chętnie dodają cynamon, ale można potrawę doprawić w bardziej polskim stylu. Potem zostaje już tylko cierpliwe układanie warstw, na przemian bakłażany i sos mięsno-pomidorowy. Przekładanie kończy się warstwą bakłażana, który polewa się sosem beszamelowym. Pieczenie trwa 45-50 minut w dobrze nagrzanym piekarniku. W tym czasie można schłodzić białe wino, bo musaka bardzo lubi się z tym trunkiem.
Zobacz także: Jak wykonać pyszne greckie zupy?