Panna cotta – jak zrobić ten deser?
Cały sekret tkwi oczywiście w śmietanie. Musi być słodka i zawierać 30-36% tłuszczu.
Przygotuj:
- 250 ml śmietanki kremówki (czyli duża szklanka);
- 250 ml mleka 3,2%;
- 90-100 g cukru pudru czyli prawie szklanka;
- 4 łyżeczki żelatyny;
- laska wanilii (starajcie się nie zastępować jej cukrem waniliowym – podczas chłodzenia ziarenka wanilii opadają na dno naczynia, dzięki czemu po wyjęciu deseru na jego powierzchni tworzą się prześliczne, waniliowe wzory).
Zobacz także: Toskania do zjedzenia
Krok 1
Żelatynę rozpuść w odrobinie gorącej wody (pół filiżanki).
Krok 2
Zagotuj mleko z cukrem, zdejmij z ognia, a następnie wlej rozpuszczoną żelatynę.
Krok 3
W rondelki podgrzej (na niedużym ogniu) śmietanę z laską wanilii (wcześniej przekrój ją wzdłuż i nożem wyjmij ziarenka waniliowe – do śmietanki wrzuć i ziarenka, i waniliową laskę)
Krok 4
Gdy śmietanka zacznie mrugać, wlej ją do mleka i ubijaj całość trzepaczką lub mikserem (nie trzeba tworzyć piany). Wcześniej wyjmij z rondla laskę wanilii.
Krok 5
Tak przygotowany płyn przelej do niedużych, ładnych foremek (mogą być filiżanki. Grunt, żeby naczynie rozszerzało się ku brzegom – ułatwi to wyjęcie deseru).
Naczynia mogą być zwilżone wewnątrz zimną wodą – po schłodzeniu woda najszybciej zacznie się rozpuszczać, co ułatwi wyjęcie panna cotty z naczynia.
Krok 6
Wstawiamy deser do lodówki. Na wszelki wypadek zakryj go folią spożywczą, aby panna cotta nie naciągnęła obcych zapachów z lodówki. Odczekaj 6-8 godzin. Deser powinien solidnie stężeć. Czasami dzieje się to szybciej, czasem trzeba trochę dłużej czekać.
Najlepiej sprawdzić to palcem – jeśli powierzchnia stawia opór i nie masz wrażenia, że środek jest płynny – deser jest gotowy.
Zobacz także: Włoska oliwa z oliwek
Krok 7
Aby wyjąć panna cottę z formy, na chwilę wstawiamy foremki do gorącej wody. Dosłownie na 30 sekund.
Krok 8
Wycieramy boki foremek i wykładamy deser (odwracamy naczynie do góry nogami) najlepiej od razu na talerzyk.
Krok 9
Panna cottę podaje się tradycyjnie ze świeżymi truskawkami, a na wierzch kładzie listek melisy cytrynowej lub mięty. Jeśli nie masz truskawek, użyj bądź sosu truskawkowego ze sklepu bądź konfitur truskawkowych lub jeżynowych. Można też ewentualnie zrobić sos waniliowy.
Krok 10
A teraz usiądź przy stole, odpręż się i smakuj swoje dzieło!
Zobacz także: Panna cotta – jak ją zaserwować?