Skoro zatem nasz bigos gości na stolach cudzoziemców, może warto byłoby spróbować czegoś dla nas orientalnego, a przynajmniej z nazwy przypominającego bigos. Pewnie niewielu będzie takich, którzy tradycyjny długo gotowany polski bigos zastąpi egzotycznym bigosem na świątecznym stole, ale może w dzień powszedni, w dzień kiedy zaprosicie do swojego domu znajomych na brazylijską ucztę zdecydujecie się podać te orientalną wersje bigosu.
Składniki:
Składniki mięsne: karkówka wieprzowa, wołowina i wędzona kiełbasa w równych proporcjach. Zatem zaczyna się jak zwykle.
Składniki warzywne: czarna fasola, cebula, czerwona papryka, czosnek, koperek, natka pietruszki, czyli już nieco inaczej niż w Polsce.
Dodatkowe składniki: mąka, smalec, sól.
I do tego jeszcze sos: 2 kieliszki rumu, ostra papryka, cytryna, natka i sól.
Sos przygotuj siekając paprykę i zalewając ją rumem i sokiem z cytryny. Zalewę odstaw na 3 godziny - powinna stać pod przykryciem.
Przygotowanie
Najpierw przygotuj fasolę: opłukaną fasolę zalej wrzątkiem - niech stoi pod przykryciem przez 3 - 4 godziny. Po tym czasie odlej wodę i zalej ziarna nową wodą - wlej jej tyle, by zakryła fasolę - gotuj na małym ogniu przez godzinę.
Polecamy: Właściwy czas gotowania
W tym czasie zajmij się również mięsem - umyte i osuszone kawałki mięsa gotuj przez godzinę pod przykryciem z niewielką ilością wody. Po godzinie dodaj kiełbasę, fasolę i paprykę przekrojoną na pół.
Czas gotowania jest uzależniony od tego, czy mięsa i fasola szybko zmiękną. Teraz przygotuj zasmażkę: na smalcu zrumień posiekaną cebulę i czosnek, całość oprósz mąką, cały czas mieszaj i dodawaj posiekaną natkę i koperek. Do zrumienionej zasmażki dodaj nieco wody i zagotuj całość. Mięso i kiełbasę wyjmij z garnczka - teraz dopiero pokrój te składniki i porozkładaj na półmisku. Do fasoli dodaj zasmażkę. Fasolą z zasmażką polej mięso. Obok półmiska postaw przygotowany na początku sos.
Czytaj także: Grillowanie: jak przygotować proste sosy do mięs