Hoodia Gordonii – odchudzająca roślina

Kaktus.
Afrykańska roślina Hoodia Gordonii używana w dietach odchudzających zrobiła ostatnio zawrotną karierę. Poniżej dowiesz się czym właściwie jest ta tajemnicza roślina i czy faktycznie jest ona w stanie skutecznie zmniejszyć łaknienie.
/ 07.05.2012 14:02
Kaktus.

Co to jest?

Hoodia Gordonii to odmiana południowoafrykańskiego kaktusa z rodziny Hoodia. Występuje jedynie w RPA, Namibii, Angoli i Botswanie. Ten specyficzny wyciąg z kaktusa przez lata wykorzystywali tylko miejscowi myśliwi, którzy żuli jej miąższ, aby pozbyć się uczucia głodu i zwiększyć koncentrację podczas polowań. Dopiero w 1995 roku grupa naukowców wyszczególniła i opatentowała składnik rośliny, który wspomaga odchudzanie.

Okres jej hodowli trwa aż pięć lat! Dopiero po takim czasie roślina uzyskuje właściwości odchudzające. W związku z tym Hoodia znajduje się pod ścisłą ochroną.

Jak działa Hoodia Gordonii?

Hoodia zawiera substancje, które odpowiadają za regulację łaknienia. Hoodia Gordonii zawiera molekuły o nazwie P57, które są dużo aktywniejsze od znanej nam glukozy. Podczas jedzenia poziom glukozy wzrasta i uczucie głodu znika. Zadaniem Hoodii jest więc zastąpienie cukrów. Wyciąg z kaktusa skutecznie je naśladuje i wytwarza w organizmie efekt sytości.

Czy to działa?

Według badań klinicznych przyjmowanie suplementów z wyciągiem z tej rośliny nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. W  2001 roku stwierdzono, że osoby przyjmujące kaktus Hoodia miały znacznie mniejsze dzienne zapotrzebowanie na kalorie -  nawet o 1000 kcal!  Pacjenci szybko tracili na wadze i nie odczuwali głodu. Badania wykazały, że dzięki niej można zmniejszyć zapotrzebowanie na kalorie nawet do 60%!

Zobacz także: Suplement diety - jaki wybrać?

Imitacje Hoodia Gordonii

Wysoka popularność i trudny dostęp do rośliny wywołały masową sprzedaż preparatów, które, mimo zapewnień producentów, nie zawierają wyciągu z Hoodia. Ponad 80% produktów reklamowanych jako te z wywarem Hoodia to podróbki! Jeżeli chcemy mieć pewność, że kupione przez nas tabletki mają w swoim składzie magiczny składnik należy kupować jedynie te produkowane przez znane firmy. Wyciąg z kaktusa najczęściej możemy spożywać w postaci pastylek, koktajli lub herbaty.

Zachowaj ostrożność

Do znikomych efektów ubocznych należy brak uczucia pragnienia, a to może być szkodliwe. Dodatkowo niektóre zawarte w Hoodia substancje wpływają niekorzystnie na działanie wątroby. Tak silna ingerencja w układ pokarmowy może wywołać podwyższenie ciśnienia, arytmię, bezsenność, niestrawność czy rozregulowanie pracy tarczycy.

Zażywanie preparatu powinno zostać skonsultowane z lekarzem! Nie jest on polecany dla kobiet w ciąży i osób starszych.

Zobacz także: Co jedzą szczupłe narody świata?

Redakcja poleca

REKLAMA