Biltong to najpopularniejsza przekąska Afrykanerów - białych potomków europejskich ( gł. holenderskich) osadników, którzy przybyli na teren RPA w XVII wieku. Jest to rodzaj pociętego, mocno przyprawionego i ususzonego mięsa. Wielu mieszkańców RPA zajada się nim jako przekąską przy każdej okazji, ale najczęściej popijając piwo czy whisky. Biltong można przygotować z każdego rodzaju mięsa. Najpopularniejsze Biltongi w RPA produkuje się z wołowiny, wieprzowiny, dziczyzny, springboka (afrykańskiej antylopy) czy nawet strusia. Podobno Biltong z tego ostatniego zwierzęcia jest najzdrowszy bo nie zawiera cholesterolu ani nawet żadnych innych tłuszczy.
Legenda głosi, że Biltong narodził się w czasach Wielkiego Treku – wędrówki Burów w czasie której migrowali z południa kontynentu w jego głąb pragnąc uwolnić się spod władzy brytyjskiej kolonii. Trzymali wtedy mięso pod siodłem i w czasie podróży peklowało się ono pod nim wraz ze słonym, końskim potem. Tak zakonserwowane mięso wieszano później na gałęziach drzew, aby wyschło w słonecznych promieniach. Po kilku dniach stawało się ono suche i nadal zachowywało wszystkie swoje składniki odżywcze i walory smakowe.
Czytaj także: Jak aromatyczna może być wołowina?
Sposób przyrządzenia:
- Mięso pokroić wzdłuż włókien na plastry od grubość do 5 cm i długości do 12 cm.
- Płaty wymoczyć w occie przez 3 minuty.
- Mięso natrzeć mieszanką przypraw: zmieloną kolendrą, solą, pieprzem i brązowym cukrem.
- Odsączyć krew i włożyć na dobę do lodówki, aby się zamarynowało.
- Następnie powiesić mięso pionowo na haczyku w przewiewnym, suchym miejscu gdzie nie brakuje światła na 4-5 dni by stało się wystarczająco suche i twarde.
- Przed jedzeniem pokroić na jeszcze cieńsze plasterki gdyż w ten sposób jeszcze lepiej smakuje jako przekąska.
W RPA Biltong uważany jest za jedną z najpopularniejszych potraw fast-food i ma rzesze swoich zwolenników.
W podobny sposób można przygotować droewors, czyli suchą kiełbasę oraz bokkoms – solną rybę uznawaną za specjalność na Zachodnim Wybrzeżu.
Polecamy również: Jakie cechy ma kuchnia afrykańska?