Gnocchi to tradycyjne włoskie kluski - prawie każdy region Italii ma swój oryginalny sposób ich przyrządzania. Mało tego - sposób ten różni się wręcz od domu do domu i od kuchni do kuchni, a prawie każda pani domu ma swój własny przepis na gnocchi.
Najpopularniejsze to te przypominające trochę nasze kopytka, przyrządzane na bazie ziemniaków i mąki, z których formuje się małe kluseczki na jeden kęs. Każde pojedyncze gnocchi ma wygniatane widelcem rowki, dzięki którym lepiej trzyma się ich sos.
Inna popularna wersja znana jako gnocchi alla Romana, powstaje z semoliny, sera i mleka. Istnieją gnocchi przyrządzane z różnych rodzajów mąki, a nawet wersja z kawałków chleba. Wariacja florencka zawiera szpinak i ser ricotta, natomiast ta z Lombardii różni się kształtem i powstaje z dodatkiem farszu pozostałego z ravioli.
Sekretem popularności gnocchi jest ich elastyczność - proste składniki, które znajdziemy w każdej kuchni jak ziemniaki, mąka, warzywa, grzyby czy ser, mogą zostać połączone w niezliczonej ilości wersji.
Jak zrobić gnocchi?
Jaki jest sekret dobrych gnocchi? Przede wszystkim właściwe proporcje między składnikami - dodatek zbyt dużej ilości mąki albo jajek lub ziemniaków może spowodować, że gnocchi będą albo za twarde albo zbyt wodniste.
Do robienia gnocchi warto wybrać starsze ziemniaki, gdyż młode zawierają zbyt dużo wody. Wybieraj bulwy tej samej wielkości, co zagwarantuje, że będą ugotowane w tym samym czasie.
Przepis na gnocchi
Składniki:
- 1 kg ziemniaków,
- 300 g mąki pszennej,
- 1 całe jajko,
- 1 łyżka soli.
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki obierz już po ugotowaniu. Gdy dysponujesz czasem możesz zamiast gotować - upiec ziemniaki w piekarniku w mundurkach (pamiętaj, o nakłuciu ich powierzchni widelcem).
- Upieczone lub ugotowane ziemniaki przepuść przez praskę lub zetrzyj na tarce o grubych oczkach.
- Dodaj przesianą mąkę, wbij jajko i zagnieć ciasto, gdy ziemniaki są jeszcze ciepłe.
- Energicznie wyrabiaj ciasto i formuj wałeczki o średnicy około 1,5 – 2 cm. Następnie pokrój je na centymetrowe kawałki. W każdym gnocchi widelcem zrób rowki.
- Kluseczki wymagają uważnego gotowania (trochę szybszej niż makaronu). Do dużego garnka z gotującą, osoloną wodą wrzucaj po parę gnocchi (tak, aby się nie posklejały). Kiedy po paru minutach wypłyną na wierzch, wyłów je łyżką cedzakową na talerz.
- Gnocchi podawaj z ulubionym sosem, pesto lub po prostu polane masłem.
fot. Adobe Stock
Najlepszy sos do gnocchi
Gnocchi nie wymagają specjalnej oprawy, doskonale smakują z masłem ziołowym albo po prostu posypane parmezanem i doprawione grubo mielonym pieprzem.
Najczęściej jednak podawane są z tradycyjnym sosem bolognese lub serowym na bazie gorgonzoli. Znakomite są także z zielonym lub czerwonym pesto.
Przepis na sos do gnocchi ze szpinakiem
Składniki:
- 200 g szpinaku baby,
- 100 ml śmietanki słodkiej 30%
- 80 g parmezanu,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- 1 ząbek czosnku,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Na patelni rozgrzej oliwę i dodaj pokrojony w plasterki czosnek.
- Szpinak przepłucz, osusz i dodaj na patelnię razem ze śmietanką.
- Całość wymieszaj i duś bez przykrycia około 2 minuty.
- Sos dopraw solą i pieprzem.
- Gnocchi wyłóż na talerz, polej sosem i posyp tartym parmezanem.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 14.12.2011 r.
Więcej przepisów: