Raczej nikogo to nie zdziwi, że najchętniej pijanymi napojami w Peru są piwa. Tradycyjnym peruwiańskim browarem jest warzone piwo kukurydziane, chiva, które przechowywane jest w glinianych dzbanach i podawane w dużych szklanych kuflach. Prócz niego możemy tu spotkać zarówno jasne piwo – malta, jak i ciemne – negra. Najsłynniejszym piwem jest Cerveza, Cuzco i Arequipa, jednak to nie piwo, a pico jest tamtejszą specjalnością. Pico to nic innego, jak napój alkoholowy typu brandy, który jest produkowany ze sfermentowanych i poddanych destylacji winogron. Podaje się go zwykle w postaci koktajlu, nazywanego pisco cola lub pisco sour, z białkiem jaj, słodkim syropem, sokiem z cytryny i lodem. Prócz piwa i pico, w Peru możemy spróbować też takich trunków jak rum, koniak z winogron, wiśniówka, wino, czy słabą wódkę z trzciny cukrowej.
Z napojów bezalkoholowych popularnością cieszy się chicha morada, który jest robiony z fioletowej kukurydzy. Chętnie pijane są także mate de coca, czyli herbaty z liści koki. Są one często zalecane przy chorobach wysokogórskich, ponieważ znajdujące się w niej liście koki, powszechnie żute, utrzymują odpowiednie ciśnienie, wzmacniają, zachowują jasność umysłu i zapobiegają bólom głowy.
Sztuczne soki i napoje możemy zamienić na soki wyciskane ze świeżych owoców, pamiętajmy jednak, aby powiedzieć barmanowi, aby nie dodawał do nich wody z kranu, ponieważ ta w przypadku cudzoziemców nie nadaje się do spożycia.
Pisco sour
Składniki:
- 1 miarka świeżego soku z cytryny
- 3 miarki likieru pisco
- kostki lodu
- cukier do smaku
- odrobina gorzkiego likieru wg gustu
Przygotowanie:
- Zmieszaj sok z pisco i dodaj cukru wg upodobań
- Dodaj kostki lodu i zmieszaj
- Udekoruj pianą z białka i pokrop gorzkim likierem
- Podawaj zaraz po przygotowaniu
Polecamy również: Yerba Mate - herbata inna niż wszystkie