Curry, ulubiona potrawa obecna w różnej postaci w całej Azji, to pikantne, przypominające gulasz danie przyprawione ziołami i przyprawami korzennymi. Pochodzi z Indii, Pakistanu i Sri Lanki. W ciągu ostatnich kilku wieków taki sposób gotowania został rozpowszechniony przez imigrantów hinduskich w Azji Południowo-Wschodniej.
Polecamy: Jak upiec chleb indyjski chleb?
W Tajlandii curry jest podstawowym daniem spożywanym codziennie w wielu domach. W odróżnieniu od dania kari przygotowywanego w Indiach jest zwykle potrawą prawie płynną. Napotkamy dziesiątki różnych rodzajów tego dania przyrządzonych przy użyciu różnych past curry, dodaniu mleka kokosowego i różnych kombinacji mięsa, ziół, warzyw i owoców.
Z czego robimy curry?
Podstawowe składniki w większości tajskich past curry to najczęściej wilgotne i pachnące: świeże chili, trawa cytrynowa, galangal, czosnek, szalotka, limetka kaffir, kminek, nasiona kolendry i sos krewetkowy (kapee). Warto wiedzieć, że te zioła i przyprawy są cenione nie tylko ze względu na smak, ale również dla ich właściwości leczniczych.
W Tajlandii pasty curry zwykle nie zawierają oleju, wody, octu lub soku z limetki (w odróżnieniu od pasty chili, które są wykorzystywane do innych potraw). Składniki te mogą być dodane do dania curry, ale nie są wkomponowane w pasty curry.
Rodzaje tajskiego curry
W Tajlandii istnieją dwie główne kategorie curry: gotowane na bazie wody lub mleka kokosowego. Najbardziej typowe curry na wodzie to kwaśne curry (gaeng sohm plah) często przygotowywane z ryb. Zwykle kwaskowatość pochodzi od tamaryndowca. Pamiętajmy, że najostrzejsze curry w Tajlandii są na ogół właśnie na bazie wody, gdyż brak mleka kokosowego sprawia, że pikantność przypraw nie jest niczym łagodzona.
Polecamy: Jak przygotować chicken curry masala?
Wśród tajskich curry opartych o mleko kokosowe (liczne i bardziej znane na Zachodzie) najpopularniejsze to curry czerwone (gaeng phet), zielone (gaeng kiow wahn) i żółte (gaeng luang). Zielone jest jedynym rodzajem tajskiej pasty curry stworzonej na bazie świeżych papryczek chili. We wszystkich pozostałych rodzajach past curry wykorzystuje się chili suszone.
Tajskie curry a indyjskie kari
Tajskie curry różni się znacznie od indyjskiego, przede wszystkim konsystencją. Tajowie gotują dania curry w znacznie krótszym czasie i używają więcej świeżych ziół i czosnku, a mniej przypraw suszonych. Jedyne dwa tajskie dania curry wykorzystujące zioła i przyprawy suszone, a nie świeże, to curry massaman i curry panang.
Potrawy curry podaje się ze zwykłym ryżem jaśminowym lub okrągłym makaronem ryżowym (kanom jeen). Pomagają one zniwelować pikantność i intensywność smaków. Niezbyt dobrym pomysłem jest jadać tajskie curry jak zupę, choć często ma taką konsystencję! Zbyt duża intensywność i ostrość smaków może się okazać dla naszego podniebienia zbyt trudna do przełknięcia.