POLECAMY

Banica bułgarska

Banica to rodzaj bułgarskiego placka, przekładanego białym serem, a następnie zapiekanego. Jest to potrawa dosyć tłusta, której jednak nie sposób nie spróbować.
Banica bułgarska

Banica popularna w Bułgarii zawędrowała tam ze Środkowej Azji. Wypiek ten, znany pod postacią nadziewanego ciasta, powszechny jest na całym świecie, gdzie różne rodzaje ciasta wypełnia się rozmaitymi farszami. W Bułgarii popularne są zarówno nadzienia słodkie, a więc np. z jabłkami, figami czy czekoladą, a także słone, najczęściej okraszone skwarkami.

Zobacz: Co przywieźć z Bułgarii?

Banica jest obecna na bułgarskich stołach także w święta. Na Wielkanoc przygotowuje się ją z pokrzywą. Znane i lubiane są też banice ze szpinakiem, szczawiem, czy cebulą. Natomiast w Boże Narodzenie czy sylwestra banica przypomina nasze polskie makowce - ciasto wypełniane jest wtedy dużą ilością bakalii. Na Wigilię zaś otrzymuje farsz rybny, grzybowy albo warzywny.

Banica z serem

Smaczna banica z owczym serem sirene to popularne bułgarskie śniadanie. Miękka, popijana jogurtem lub ajranem (dobrze schłodzonym jogurtem zmieszanym z wodą, solą i ziołami, np. miętą) jest lubiana przez wszystkich, choć trzeba wiedzieć, że najlepiej smakuje na ciepło.

Ser sirene to rodzaj białego sera solankowego, jest nieco bardziej tłusty niż ser z krowiego mleka, choć obecnie spotyka się mieszanki - z mleka koziego, krowiego i owczego, określane nazwą sirene.


Zobacz także: Chorwackie wina

Z czym serwować banicę

Przede wszystkim zależy to od pory dnia. Do obiadu oraz do kolacji możemy - a nawet jest to pożądane - podać wino. Do śniadania zaserwujemy jogurt naturalny lub owocowy (do słodkiej wersji), ajran, lub bozę (lekko kwaśny napój na bazie sfermentowanej pszenicy lub prosa.

Polecamy także: Bakława - przesłodki deser z Bułgarii

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
Banica najlepiej smakuje z boza.
/5 lat temu
Bulgarska banica to najpyszniejsza rzecz jaka jadlam a mam 38 lat:))) Cudo!!!!!