Co przywieźć z Bułgarii - kulinarne przysmaki

Kuchnia bułgarska obfita jest w różnego rodzaju przysmaki, których trzeba skosztować będąc tam na urlopie. Co jednak warto przywieźć ze sobą do kraju, aby wspomnienia po wakacjach zostały na dużo dłużej?
Co przywieźć z Bułgarii - kulinarne przysmaki

Bułgaria to kraj o niezwykle długiej tradycji winiarskiej, dlatego też idealną pamiątką z wakacji w tym państwie będzie właśnie wino. Produkuje się tam wiele jego odmian więc każdy znajdzie coś dla siebie. Cena również zachęca, gdyż nie jest zbyt wysoka.

Zobacz także: Jak zrobić smaczną sałatkę szopską?

Bardzo popularnym tamtejszym dodatkiem do wielu dań jest ser typu feta, nazywany „sirene”. Dostępny jest w dwóch wariantach, z mleka krowiego lub owczego. Warto przywieźć go ze sobą do kraju.

Świetnym pomysłem na pamiątkę z Bułgarii jest też dżem figowy lub różany, ceniony ze względu na wspaniały smak. Możemy zabrać ze sobą także tamtejszą chałwę słonecznikową, sprzedawaną w puszkach. Warto zaopatrzyć się w niepowtarzalne bułgarskie przyprawy. Czubrica posiada gorzki i cierpki smak, dodawana jest do dań z mięsem, fasolą, soczewicą. Jest składnikiem tzw. „kolorowej soli”, świetnie sprawdzającej się jako dodatek do potraw.

Wyjeżdżając na wakacje należy pamiętać, żeby oprócz zwykłych pamiątek dla rodziny i przyjaciół, przywieźć stamtąd także kilka przysmaków kulinarnych. Zawsze ilekroć ich spróbujemy przypomną nam wspaniałą wyprawę, a najbliższym pozwolą chociaż po części poczuć smak tamtejszej kuchni.

Zobacz również: Jak się jada w Grecji?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 lata temu
te rybki smażone to: hamsie - jakkolwiek się to pisze
/4 lata temu
Najbardziej znane dania bułgarskie to kawarna i sałatka szopska (podobna do greckiej). Z trunków to nie można zapomnieć o bułgarskiej rakiji. Mieszkałam przez kilka tygodni w Bułgarii i miałam okazję podpatrzeć i kuchnię i mentalność. Wina również jak autor wspomniał są smaczne. Popularnym owocem rosnącym w ogrodzie są figi. Z dań jeszcze warto wspomnieć smażone rybki (jak frytki) podobne do szprotek nazwy nie pamiętam niestety.
/6 lat temu
Uwielbiam kuchnię bułgarską, często jadam w pewnej bułgarskiej knajpie w Warszawie, ta kuchnia ma charakter i smak - bardzo fajny i SMACZNY tekst. A wiecie może gdzie w Warszawie kupić bułgarskie smakołyki?