Co przywieźć z Bułgarii - kulinarne przysmaki

Przysmaki z Bułgarii
Kuchnia bułgarska obfita jest w różnego rodzaju przysmaki, których trzeba skosztować będąc tam na urlopie. Co jednak warto przywieźć ze sobą do kraju, aby wspomnienia po wakacjach zostały na dużo dłużej?
/ 14.06.2012 17:18
Przysmaki z Bułgarii

Bułgaria to kraj o niezwykle długiej tradycji winiarskiej, dlatego też idealną pamiątką z wakacji w tym państwie będzie właśnie wino. Produkuje się tam wiele jego odmian więc każdy znajdzie coś dla siebie. Cena również zachęca, gdyż nie jest zbyt wysoka.

Zobacz także: Jak zrobić smaczną sałatkę szopską?

Bardzo popularnym tamtejszym dodatkiem do wielu dań jest ser typu feta, nazywany „sirene”. Dostępny jest w dwóch wariantach, z mleka krowiego lub owczego. Warto przywieźć go ze sobą do kraju.

Świetnym pomysłem na pamiątkę z Bułgarii jest też dżem figowy lub różany, ceniony ze względu na wspaniały smak. Możemy zabrać ze sobą także tamtejszą chałwę słonecznikową, sprzedawaną w puszkach. Warto zaopatrzyć się w niepowtarzalne bułgarskie przyprawy. Czubrica posiada gorzki i cierpki smak, dodawana jest do dań z mięsem, fasolą, soczewicą. Jest składnikiem tzw. „kolorowej soli”, świetnie sprawdzającej się jako dodatek do potraw.

Wyjeżdżając na wakacje należy pamiętać, żeby oprócz zwykłych pamiątek dla rodziny i przyjaciół, przywieźć stamtąd także kilka przysmaków kulinarnych. Zawsze ilekroć ich spróbujemy przypomną nam wspaniałą wyprawę, a najbliższym pozwolą chociaż po części poczuć smak tamtejszej kuchni.

Zobacz również: Jak się jada w Grecji?

Redakcja poleca

REKLAMA