W cyklu: Słodkie wizytówki polskich miast przyszedł czas na chlubę Poznania i całej Wielkopolski, rogale świętomarcińskie.
Bogata tradycja rogala
Początek wypieku rogali świętomarcińskich datuje się na 1891 rok. 117 lat po prekursorskim wypieku, rogal świętomarciński trafił na prestiżową listę regionalnych specjałów. Znajdują się na niej wyroby, które powstają z lokalnych surowców, wg oryginalnych przepisów i zgodnie z ekologią.
Rogal świętomarciński jest wypiekany tylko w Poznaniu i w wyznaczonych powiatach Wielkopolski. Zawsze w dniu 11 listopada.
Polecamy także: Zygmuntówka
Charakterystyka poznańskiej wizytówki
Rogal świętomarciński ma kształt półksiężyca. Jest posmarowany pomadą i posypany rozdrobnionymi orzechami. Na przekroju jest owalny. Masa rogala wynosi od 200 do 250 g. Powierzchnia skórki ma barwę od ciemnozłocistej do jasnobrązowej. Ciasto ma barwę kremową, a nadzienie beżową.
Wypieczone ciasto jest elastyczne w dotyku, listkujące. Na przekroju porowate z widocznymi warstwami. W środku rogal jest wypełniony masą makową, w odczuciu wilgotną. W smaku jest bardzo słodki. Lekko pachnie migdałami.
Surowce stosowane do wyrobu
Surowce na ciasto: mąka pszenna (powinna zawierać powyżej 27% elastycznego glutenu), margaryna, mleko, jaja, cukier, drożdże, sól, aromat cytrynowy
Surowce na nadzienie: biały mak, cukier, okruchy, masa jajowa, margaryna, rodzynki, orzechy, owoce w syropie lub kandyzowane (czereśnia, gruszka, skórka pomarańczowa), aromat migdałowy
Warstwa dekoracji: pomada, rozdrobnione orzechy
Tajemnica sukcesu rogala
Do wyrobu używa się ciasta drożdżowego, półfrancuskiego. Ciasto po wyrośnięciu i schłodzeniu wałkuje się z margaryną. Receptura nazywana trzy razy trzy głosi, iż na 2/3 ciasta nakłada się warstwę margaryny i składa się ciasto na ,,trzy”. Powstają wówczas trzy warstwy ciasta przełożone dwiema warstwami tłuszczu.
Ciekawostka
Nadzienie z białego maku w połączeniu z aromatem migdałowym nadaje rogalowi niepowtarzalnego smaku. Tak rzadko stosowany surowiec, jakim jest biały mak zdecydowanie odróżnia rogala od innych wypieków.
Przepis na rogale świętomarcińskie
Ciasto:
- 1 kg mąki pszennej;
- 6 jaj;
- 0,5 kostki masła;
- 2 łyżki cukru;
- 50 g drożdży;
- 1 szklanka mleka.
Masa:
- 1,5 szklanki cukru pudru;
- 200 g migdałów i orzechów;
- 100 g białego maku, śmietana.
Drożdże rozpuścić w niewielkiej ilości mleka. Jajka utrzeć z cukrem i połączyć ze stopionym masłem. Nie przerywając ubijania, dodawać porcjami przesianą mąkę, mleko oraz wcześniej przygotowane drożdże. Ciasto wyrabiać do chwili, gdy zaczną pokazywać się pęcherzyki i wtedy pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Migdały, orzechy i mak zaparzyć, zemleć, utrzeć z cukrem i śmietaną aż do uzyskania gęstej masy. Wyrośnięte ciasto rozwałkować i pokroić na kwadraty. Na każdy z nich nałożyć porcję wcześniej przygotowanej masy, uformować rogaliki i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Wstawić do gorącego piekarnika i piec w temp. 220-250 stopni na złoty kolor.
Polecamy także: Świeże croissanty