Sezonowa fasolka szparagowa to bogactwo kwasu foliowego i błonnika. Wspomaga odchudzanie i oczyszczenie jelit ze zbędnych złogów. Wystarczy podać ją ugotowaną z wody i polaną bułką tartą podsmażona na maśle. Sprawdź, który sposób ci zasmakuje!
Fasolka szparagowa z bułką tartą i czosnkiem
Składniki:
- fasolka szparagowa żółta lub zielona
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- mielony kminek
- bułka tarta
- masło
- 3 ząbki czosnku
Jak zrobić fasolkę szparagową z bułką tartą i czosnkiem?
Fasolkę ugotuj we wrzącej i osolonej wodzie przez 10 minut. Przecedź i osusz za pomocą ręcznika papierowego. To zniweluje pryskanie tłuszczu na rozgrzanej patelni. Rozpuść masło i dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Dopraw kminkiem i smażymy przez 5 minut do zezłocenia. Na koniec włóż fasolkę szparagową i dokładnie obtocz bułką. Duś przez 5 minut, aż zmięknie. Najlepiej smakuje podana tuż z patelni po usmażeniu.
Fasolka szparagowa z bułką tartą i jajkiem
Składniki:
- fasolka szparagowa żółta lub zielona
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- papryka słodka w proszku
- masło
- bułka tarta
- 2 jajka
Jak zrobić fasolkę szparagową bułką tartą i jakiem?
Fasolkę ugotuj we wrzącej i osolonej wodzie do miękkości. Odcedź i osusz ręcznikiem papierowym. Na rozgrzaną patelnię włóż masło i dopraw pieprzem i słodką papryką. Wsyp bułkę tarta i smaż przez około 5 minut do uzyskania złotego koloru. Jajka wbij do miski i rozkłóć za pomocą metalowej rózgi. Obtocz fasolkę szparagową i smaż razem z bułką tartą. Warzywo będzie chrupiące i delikatne. W ten sposób uzyskamy panierkę. Podajemy tuż po przyrządzeniu.
Z czym podawać fasolkę szparagową z bułką tartą?
Fasolka szparagowa smakuje najlepiej na początku sezonu, gdy nie jest łykowata i twarda. Najprostszym sposobem jest podanie jej z wody i polanie bułką tartą z masłem. Może być dodatkiem do obiadu, jak i samodzielnym daniem:
- Z boczkiem – wytopiony tłuszcz z boczku może zastąpić masło lub olej. Podsmaż na nim bułkę tartą i dodaj ugotowana fasolkę zieloną lub żółtą. Podobnie przygotujesz bób gotowany w wodzie.
- Z suszonymi pomidorami – fasolkę ugotuj w osolonym wrzątku lub na parze. W zestawieniu z pomidorami suszonymi sprawdzi się polana oliwą, w której były maczane pomidory.
- Z makaronem – ugotowaną fasolkę al dente podaj z lekkostrawnym makaronem pełnoziarnistym lub razowym. Dobrze smakuje zestawiona z pomidorkami koktajlowymi lub passatą.
Zobacz też:
Sprawdź, jak zrobić sałatkę z fasolki szparagowej! Idealna w sezonie! Zobacz, jak przygotować zupę z fasolki szparagowej na kilka sposobów!