41 proc. pracujących podejmuje dodatkową pracę.
Spis treści:
- 41 proc. aktywnych zawodowo pracuje dorywczo
- Obawy pracodawców
- Przyczyny zainteresowania dodatkową pracą
41. proc. aktywnych zawodowo pracuje dorywczo
Jak wynika z raportu Aplikuj.pl, 41 proc. aktywnych zawodowo Polek i Polaków podejmuje dodatkową pracę poza miejscem zatrudnienia.
Dodatkowa praca to dla ludzi przede wszystkim możliwość poprawy ich sytuacji finansowej. To też dobry sposób na poprawę swoich kompetencji i rozwój zawodowy. Zalet tej sytuacji jest wiele i zdecydowanie może się ona pozytywnie przyczynić do rozwoju firmy
– zauważa Jacek Krajewski, HR Tech Advisor&Product Expert z Elevato.
Obawy pracodawców
Wielu pracodawców widzi, że poprzez dodatkową pracę pracownicy mogą poprawić swoją sytuację materialną i podnieść swoje kompetencje zawodowe. Mimo to nie brakuje wątpliwości.
Pracodawcy najczęściej obawiają się, że pracownicy będą wykonywać dodatkowe zadania w godzinach pracy – wskazało na to 56 proc. badanych – oraz tego, że spadnie efektywność i motywacja pracowników – 67 proc. odpowiedzi.
Niektórzy obawiają się również, jak dorabianie pracowników wpłynie na wizerunek przedsiębiorstwa.
To strach przed puszczeniem w świat komunikatu, że nie stać nas na utrzymanie naszych pracowników, muszą więc szukać zarobków gdzie indziej. Czy rynek jednak rzeczywiście tak reaguje? Okazuje się, że nie. bo dorabianie do etatu jest coraz powszechniejszą praktyką i często nie ma nic wspólnego z kondycją macierzystej organizacji
– wyjaśnia w raporcie Jacek Krajewski z Elevato.
Zainteresowanie dodatkową pracą
Portal pracy zapytał menagerów i właścicieli firm, co ich zdaniem jest główną przyczyną brania przez pracowników dodatkowych zleceń. 78 proc. badanych twierdzi, że pracownikami kieruje chęć poprawy swojej sytuacji materialnej.
Jak wynika z ostatniego raportu Grupy Progres, agencji HR, o pracę dorywczą pyta obecnie co 10. kandydat szukający zatrudnienia. Jak wskazano w raporcie, dodatkową pracą interesują się nie tylko osoby młode i emeryci, ale także pracownicy etatowi i freelancerzy. Najczęściej deklarowanym przez nich powodem są obawy związane z rosnącymi kosztami życia.
Czytaj także:
Chałupnictwo – 16 pomysłów na dodatkowy zarobek. Poznaj, jakie możliwości za sobą niesie
Praca dla studenta – 7 propozycji pracy dorywczej. Rodzaje prac, zarobki, korzystne zatrudnienie
Składanie teczek – praca w domu. Czy taka praca ma sens?