Dramatyczny problem młodych w pracy. Są na to szczególnie narażeni i często nieświadomi

młodzi pracownicy doświadczają mobbingu fot. Adobe Stock, fizkes
Ponad połowa młodych Polaków doświadczyła w swoim miejscu pracy zachowań noszących znamiona mobbingu. Taki wniosek płynie z badania „Młodzi Polacy w szponach mobbingu” UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl. Najwięcej osób mówiło o krzyku, przekleństwach i wyzwiskach w miejscu pracy.
/ 26.08.2024 10:23
młodzi pracownicy doświadczają mobbingu fot. Adobe Stock, fizkes

Zdaniem autorów badania młodzi często nie zdają sobie sprawy lub nie chcą mówić o mobbingu.

Spis treści:

  1. Czego doświadczają młodzi w pracy
  2. Młodzi często nieświadomi mobbingu
  3. Definicja mobbingu

Czego doświadczają młodzi w pracy

Autorzy raportu „Młodzi Polacy w szponach mobbingu” przygotowali listę 19 sytuacji i problemów kojarzonych z mobbingiem. W badaniu wzięły osoby w wieku od 18 do 35 roku życia. Badani mieli za zadanie zaznaczyć, czy w ciągu ostatnich z sześciu miesięcy doświadczyli jednej ze wskazanych kwestii.

22,2 proc. badanych temu zaprzeczyło, 8,1 proc. badanych nie potrafiło określić, a 6,1 proc. nie pamiętało, czy doświadczyło takich zjawisk.

Jak podano, 53,1 proc. uczestników doświadczyło sytuacji lub problemów z podanej listy. Najczęściej badani wskazywali na krzyki, przekleństwa i wyzwiska – 21,4 proc. respondentów. 15,5 proc. badanych było obmawianych w pracy, 14,9 proc. doświadczyło obrażania słownego, a 13,7 proc. badanych wskazało na bezsensowne zadania.

Młodzi często nieświadomi mobbingu

Ekspert z platformy ePsycholodzy odniósł się do liczby osób, które nie potrafiły określić, czy w ich miejscu pracy jest mobbing. Jego zdaniem młodzi mogą nie zdawać sobie sprawy problemu.

Niepewność ankietowanych ww. zakresie może sugerować, że problem mobbingu jest bardziej powszechny, niż wskazują odpowiedzi. Respondenci mogą unikać mówienia o swoich doświadczeniach z powodu braku świadomości lub nie dopuszczać do siebie myśli, że ten temat może ich bezpośrednio dotyczyć. Wyniki badania są niepokojące, gdyż świadczą o problemach z rozpoznawaniem mobbingu i o braku odpowiednich procedur wsparcia w firmach. Identyczne badanie z początku roku pokazało, że wśród dorosłych i aktywnych zawodowo Polaków wynik ten oscyluje w okolicach ponad 41%. Różnica jest więc znaczna

– mówi psycholog Michał Murgrabia, jeden ze współautorów badania z platformy ePsycholodzy.pl.

Raport powstał na podstawie badania przeprowadzonego metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) wśród ponad 800 Polaków w wieku 18-35 lat.

Definicja mobbingu

Szczegółowa definicja mobbingu została uwzględniona w art.94 [3] Kodeksu Pracy. Zgodnie z nią mobbing oznacza:


działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, prowadzące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszanie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników

Mobbing może być jawny lub ukryty. Do jawnych przejawów należą m.in. otwarte krytykowanie pracownika, fizyczne zastraszanie, czy publiczne kwestionowanie kompetencji pracownika bez konstruktywnej krytyki.

Z kolei ukryty mobbing to m.in. rozpowszechnianie fałszywych plotek na temat danej osoby, zmienianie harmonogramu pracy bez powiadomienia pracownika czy ukrywanie informacji niezbędnych do wykonania zadania.

Czytaj także:
„Oskarżyłam przełożonego o mobbing. On śmieje mi się w twarz, a ja wylądowałam na bruku bez środków do życia”
„Mój eks był moim szefem. Karał mnie za to, że od niego odeszłam. Uprawiał mobbing, wykańczał mnie psychicznie”
Polskie Zetki są leniwe i roszczeniowe? Cała prawda o pokoleniu Z

 

 

Redakcja poleca

REKLAMA