Polskie Zetki są leniwe i roszczeniowe? Cała prawda o pokoleniu Z

Polskie Zetki są leniwe i roszczeniowe? Cała prawda o pokoleniu Z fot. Adobe Stock, Syda Productions
Niektórzy sądzą, że pokolenie Z, czyli osoby urodzone w latach 1995-2012, to osoby leniwe, które nie uczą się i nie pracują. Okazuje się, że prawda jest nieco inna. W Polsce mamy wyjątkowo niski odsetek osób, które nie uczą się i nie pracują. Dla młodych wyzwaniem jest łączenie nauki z aktywnością zawodową.
/ 25.06.2024 14:24
Polskie Zetki są leniwe i roszczeniowe? Cała prawda o pokoleniu Z fot. Adobe Stock, Syda Productions
W Polsce mamy stosunkowo niski odsetek młodych biernych zawodowo. 
 
Spis treści:
  1. Pokolenie Z
  2. Zetki są leniwe i roszczeniowe?
  3. Czego zetki oczekują od pracodawcy?
 

Pokolenie Z

Pokolenie Z to, według większości źródeł, osoby urodzone w latach 1995- 2012 (lub 1997, w zależności od definicji). 
Wśród cech pokolenia Z najczęściej wyróżnia się dużą pewność siebie, silną potrzebę przebywania w grupie,  a także nacisk na work-life balance – często połączone z wyższą świadomością dotyczącą zdrowia psychicznego. Jednocześnie Zetki chcą, by ich życie zawodowe i prywatne tworzyło spójną całość. 
 
 Jest to pierwsza grupa, która dorastała w pełni scyfryzowanym społeczeństwie. Osoby te są stosunkowo krótko na rynku pracy albo dopiero stawiają w nim pierwsze kroki. Czy Zetki chętnie się uczą i pracują? 

Zetki są leniwe i roszczeniowe?

Według danych Eurostatu, wśród osób 15-29 lat w Polsce biernych zawodowo(czyli takich, którzy się nie uczą i nie pracują) jest 9,1 proc., tymczasem w państwach Europy Środkowo- Wschodniej wskaźnik ten wynosi od 10-12 proc. 
 
Problemem jest jednak łączenie pracy z nauką. Z opublikowanego w grudniu 2023 r. raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. Odroczona Dorosłość wynika, że w 2022 r. w Polsce 14 proc. osób w wieku 20-24 lat kształciło się i pracowało jednocześnie.
 
Zdaniem Andrzeja Kubisiaka, zastępcy dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, może to być spowodowane tym, że brakuje pracodawców oferujących elastyczne godziny pracy, pisze money.pl.
 

Czego zetki oczekują od pracodawcy?

Pokolenie Z jest dobrze wykształcone i dobrze sobie radzi z nowymi technologiami. To pokolenie nie lubi długich rekrutacji, ceni sobie równowagę między życiem prywatnym i zawodowym
 
Przedstawiciele Zetek częściej niż pokolenie Y zmieniają pracę, ale ze względu na szybką zdolność uczenia i dostosowywania się do zmiennych warunków mogą być dobrymi pracownikami. 
 
Czytaj także:

 

Redakcja poleca

REKLAMA