W Polsce mamy stosunkowo niski odsetek młodych biernych zawodowo.
Spis treści:
Pokolenie Z
Pokolenie Z to, według większości źródeł, osoby urodzone w latach 1995- 2012 (lub 1997, w zależności od definicji).
Wśród cech pokolenia Z najczęściej wyróżnia się dużą pewność siebie, silną potrzebę przebywania w grupie, a także nacisk na work-life balance – często połączone z wyższą świadomością dotyczącą zdrowia psychicznego. Jednocześnie Zetki chcą, by ich życie zawodowe i prywatne tworzyło spójną całość.
Jest to pierwsza grupa, która dorastała w pełni scyfryzowanym społeczeństwie. Osoby te są stosunkowo krótko na rynku pracy albo dopiero stawiają w nim pierwsze kroki. Czy Zetki chętnie się uczą i pracują?
Zetki są leniwe i roszczeniowe?
Według danych Eurostatu, wśród osób 15-29 lat w Polsce biernych zawodowo(czyli takich, którzy się nie uczą i nie pracują) jest 9,1 proc., tymczasem w państwach Europy Środkowo- Wschodniej wskaźnik ten wynosi od 10-12 proc.
Problemem jest jednak łączenie pracy z nauką. Z opublikowanego w grudniu 2023 r. raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. Odroczona Dorosłość wynika, że w 2022 r. w Polsce 14 proc. osób w wieku 20-24 lat kształciło się i pracowało jednocześnie.
Zdaniem Andrzeja Kubisiaka, zastępcy dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, może to być spowodowane tym, że brakuje pracodawców oferujących elastyczne godziny pracy, pisze money.pl.
Czego zetki oczekują od pracodawcy?
Pokolenie Z jest dobrze wykształcone i dobrze sobie radzi z nowymi technologiami. To pokolenie nie lubi długich rekrutacji, ceni sobie równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.
Przedstawiciele Zetek częściej niż pokolenie Y zmieniają pracę, ale ze względu na szybką zdolność uczenia i dostosowywania się do zmiennych warunków mogą być dobrymi pracownikami.
Czytaj także: