Co robić, gdy szef odmawia podwyżki?

Do rozmowy o podwyżkę musisz się gruntownie przygotować
Do rozmowy o podwyżkę musisz się gruntownie przygotować – także na ewentualną odmowę ze strony szefa. Jak walczyć o podwyżkę w sytuacji, gdy pracodawca nie zgadza się na zwiększenie Twojej pensji? Czy jest wówczas szansa na osiągnięcie sukcesu?
/ 25.01.2011 11:18
Do rozmowy o podwyżkę musisz się gruntownie przygotować

Spodziewaj się odmowy

Przed rozmową postaraj się znaleźć powody, dla których pracodawca może odrzucić Twoją prośbę. Pamiętaj, że jego zadaniem jest utrzymywać pensje na tak niskim poziomie, jak to tylko możliwe, co oznacza, że „nie” jest wyłącznie biznesowe, nie osobiste.

Pomyśl o takim przykładzie: jako redaktor magazynu zdołałaś namówić Angelinę Jolie, aby pozowała do zdjęcia na okładkę i udzieliła ekskluzywnego wywiadu — było to Twoje największe osiągnięcie w tej pracy. Kiedy pochwaliłaś się tym szefowi, prosząc o podwyżkę — on umniejszył Twoje osiągnięcie, twierdząc, że aktorka wybrała ten magazyn, ponieważ pismo ma duży nakład, a nie ze względu na Ciebie. Nie wycofuj się, bądź wytrwała i negocjuj; przypomnij szefowi, że inne czołowe magazyny walczyły o ten wywiad i jesteś pewna, że Twoja rola była kluczowa w podpisaniu umowy.

Zobacz też: Jak przygotować się do rozmowy o podwyżkę?

Przed rozmową

Zanim rozpoczniesz rozmowę, przygotuj się na to, że firma użyje różnych argumentów, aby umniejszyć Twoją rolę w pracy. Jeśli przećwiczysz prawdopodobne scenariusze wydarzeń, zmniejszysz możliwość wystąpienia sytuacji, w której ktoś Cię zaskoczy.

Zwiększysz za to szanse na pozytywne dla Ciebie zakończenie rozmowy, ponieważ będziesz uczestniczyć w dialogu i nie poddasz się tak łatwo.

Zobacz też: Kiedy warto poprosić o podwyżkę?

Fragment pochodzi z książki „Niezbędnik kobiety sukcesu. Jak skutecznie walczyć o awans i pieniądze” autorstwa Tory Johnson i Robyn Spizman (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za zgodą wydawcy.