Jak przygotować się do rozmowy o podwyżkę?

Podczas rozmowy o podwyżkę musisz udowodnić szefowi swoją wartość
Podczas rozmowy o podwyżkę musisz udowodnić szefowi swoją wartość - najlepiej więc dobrze się do niej przygotuj. Dobrym sposobem jest wypunktowanie swoich działań w firmie, najlepszych pomysłów i największych osiągnięć. Pokaż, jak ważną funkcję pełnisz w firmie i na ile Cię stać.
/ 25.01.2011 11:01
Podczas rozmowy o podwyżkę musisz udowodnić szefowi swoją wartość

Przygotuj się

Twój pracodawca nie wie tego wszystkiego, co Ty, ponieważ zajęty jest swoimi obowiązkami. Dlatego nadszedł czas na wyciągnięcie z szufladki teczki pod tytułem „Zobacz, co zrobiłam!” i na przechwałki — profesjonalne, rzecz jasna.

Jakie rezultaty osiągnęłaś dzięki ciężkiej pracy? Zrób listę rzeczy, dzięki którym można było zmniejszyć wydatki, zwiększyć dochody i produkcję, poprawić bezpieczeństwo lub wydajność oraz zaoszczędzić czas. Podaj konkretne przykłady, z procentami, faktami i liczbami na poparcie swojej prośby. Na szczycie listy umieść paragraf, podsumowujący Twoje osiągnięcia, ale skup się na wkładzie, jaki wniosłaś do wyników finansowych firmy.

Oprócz posiadanych umiejętności weź pod uwagę rodzaj branży, region kraju, w którym mieszkasz, wykształcenie i doświadczenie. Sprawdzenie dochodów w internecie, na targach pracy, w organizacjach branżowych i u specjalistów w dziedzinie zasobów ludzkich pomoże Ci określić krajową i lokalną średnią. Bądź świadoma, jaką sumę pieniędzy jesteś warta dla swojego pracodawcy na danym stanowisku. Czy Twoje umiejętności i uzdolnienia różnią się od tego, co inni ludzie wnoszą do firmy?

Twoja przemowa musi wspierać tezę, że jesteś rzeczywiście cennym nabytkiem. Spróbuj sprawić, żeby pracodawcy nie było stać na utratę osoby takiej jak Ty.

Inne czynniki, które mogą wpłynąć na wynik rozmowy o podwyżce, to wskaźniki inflacji, wskaźniki zatrudnienia, koszty pozyskiwania i utrzymywania pracowników oraz rotacji na stanowiskach, roczny budżet na podwyżki i to, jak Twoja podwyżka wpłynie na atmosferę w firmie. Sprawdź plotki, jakie krążą o firmie; jeśli jest mowa o redukcjach, poczekaj trochę, zanim zapytasz.

Zobacz też: Kiedy warto poprosić o podwyżkę?

Życiorys i poprzednie oceny

Załóż w komputerze katalog „ja”, w którym będziesz umieszczać notatki o pochwałach lub dowodach uznania od klientów, kolegów i współpracowników. Wykorzystaj je, aby pokazać, że jesteś świetna w pracy i że otrzymałaś za nią wiele pochwał. Im wyraźniej pokażesz pracodawcy, że zarobiłaś dla niego mnóstwo pieniędzy, tym większa szansa na podwyżkę.

Zobacz też: Dlaczego denerwujemy się w pracy?

Fragment pochodzi z książki „Niezbędnik kobiety sukcesu. Jak skutecznie walczyć o awans i pieniądze” autorstwa Tory Johnson i Robyn Spizman (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za zgodą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA