Zmiany w prawie w 2015 roku


Zmiany w prawie w 2015 fot. Fotolia
Zwykle są to podwyżki cen i podatków. Teraz będą to także zmiany w przepisach. Dowiedz się, jakie są te najważniejsze.
Alicja Hass / 19.12.2014 14:51
Zmiany w prawie w 2015 fot. FotoliaNowy Rok przynosi zazwyczaj podwyżki cen i podatków lokalnych. Tegoroczny – także szereg zmian w przepisach prawnych, które dla wielu z nas mogą okazać się bardzo ważne. Oto najważniejsze z nich!


Najważniejsze zmiany w prawie w 2015 roku:


Umowy o pracę 


Znowelizowany ma być kodeks pracy. Projekt zakłada m.in. że:
 • Maksymalny czas trwania umów na czas określony wyniesie 33 miesiące. Po tym czasie następna umowa ma być już zawarta na czas nieokreślony.

 • Zmianie ulegnie okres wypowiedzenia w przypadku umów na czas określony. Będzie zależał od okresu pracy w danej firmie, np. przy zatrudnieniu poniżej roku – 2 tygodnie, jeśli osoba pracowała co najmniej 12 miesięcy – miesiąc, a przy stażu pracy co najmniej 36 miesięcy – 3 miesiące.
Okres wypowiedzenia umów na czas nieokreślony zostanie obniżony i zbliżony do umów na czas określony.

 • Umowa na okres próbny może trwać maksymalnie 6 miesięcy.
 • Pracodawca nie będzie musiał podawać przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Dotyczy to firm zatrudniających do 50 pracowników.Ulgi na dzieci


 • Osoby, które do tej pory z uwagi na niskie zarobki nie odliczały całej ulgi prorodzinnej, teraz otrzymają taką możliwość. Gdy odpis będzie większy niż zapłacony podatek, urząd skarbowy zwróci różnicę.
 Uwaga! Nie może być ona jednak większa niż łączna kwota podlegających odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
 • Zmienia się też wysokość ulgi na dzieci. Na trzecie dziecko wynosi ona 2000,04 zł, a na czwarte i kolejne 2700 zł.
 Nowe stawki można uwzględnić już w zeznaniu za 2014 r.

 • Rodzina z co najmniej trojgiem dzieci będzie mogła korzystać ze zniżek na podstawie Karty Dużej Rodziny. Warunek: dzieci nie mogą być starsze niż 18 lat (25 lat – jeśli się uczą). Karta uprawnia do zniżkowych biletów wstępów do muzeów, parków narodowych, 
na obiekty sportowe.
 • 
Dla rodzin wielodzietnych niższe mają być także opłaty paszportowe.Inne zmiany


 • Najniższe wynagrodzenie wzrośnie do 1 750 zł brutto.

 • Emerytury i renty zostaną zwaloryzowane o 1,08 proc. ale nie mniej niż 36 zł.

 • Przyszli małżonkowie będą mogli wziąć ślub poza urzędem stanu cywilnego, np. w parku, na plaży czy w pałacu (dotąd było to możliwe tylko wyjątkowo). Taka forma ślubu będzie jednak droższa od przysięgi złożonej w urzędzie (84 zł). Opłata jeszcze nie jest ustalona, wiadomo, że nie będzie mogła przekroczyć połowy przeciętnego wynagrodzenia (w III kwartale 2014 r. wynosiło 3781,14 zł). Od marca zasiłek pogrzebowy ma przysługiwać także w przypadku zgonu dziadków, dzieci w rodzinach zastępczych i osób, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.

 • Zmieniają się zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy. Przyszły kierowca musi wykazać się w tzw. ekojeździe. Polega to na tym, że ma jechać tak, by ograniczyć zużycie paliwa. Sprawdzana ma być też umiejętność hamowania silnikiem. Kolejna nowość — do egzaminu teoretycznego będą mogły podejść osoby, które nie ukończyły kursu.

Autorka jest redaktorem "Przyjaciółki" i "Pani Domu".

Przeczytaj także

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA