Opodatkowanie prezentów okolicznościowych dla pracowników fot. Fotolia

Podatek od prezentów okolicznościowych dla pracowników

Od pracodawcy nie można dostać niczego bez odprowadzenia od tego podatku.
Milena Oszczepalińska / 14.12.2015 06:16
Opodatkowanie prezentów okolicznościowych dla pracowników fot. Fotolia

Wszystko, co pracownik dostaje od pracodawcy, traktowane jest jako jego przychód, a w związku z tym także wszelkie prezenty okolicznościowe. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w okresie przedświątecznym, gdy wiele firm przyznaje swoim pracownikom różnego rodzaju prezenty, bony, karty podarunkowe.

Opodatkowanie prezentów okolicznościowych dla pracowników

Dlaczego prezenty od pracodawców muszą podlegać opodatkowaniu? Ponieważ uznawane są one jako świadczenie w naturze, a zgodnie z przepisami ustawy o PIT świadczenia w naturze, podobnie jak pieniądze, wartości pieniężne oraz nieodpłatne świadczenia stanowią przychód pracownika. A ponieważ przychody podlegają opodatkowaniu, również prezenty jako świadczenia w naturze muszą podlegać opodatkowaniu.

Za tym, że od prezentów należy odprowadzać podatek, przemawia także artykuł 12 ustęp 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem wszelkie prezenty, jakie dostaje pracownik od pracodawcy, są jego przychodami otrzymanymi w ramach stosunku pracy bez względu na to, jaka umowa łączy danego pracownika z pracodawcą.

Zwolnienia z podatku

Jeżeli pracodawca przekazuje pracownikom prezenty przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, mogą być one zwolnione z podatku, ale tylko do określonej kwoty. Jeśli takie podarunki nie przekraczają w ciągu całego roku kwoty 380 zł, nie trzeba płacić od nich podatku.

Sprawdź też inne porady finansowe:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)