jak wynająć komuś mieszkanie, jak bezpiecznie wynająć komuś mieszkanie, jak wynajmować mieszkanie fot. Fotolia

Jak wynająć komuś mieszkanie - poradnik

Sprawdź, o czym musisz pamiętać, gdy wynajmujesz komuś mieszkanie!
Weronika Kwaśniak / 09.06.2014 13:39
jak wynająć komuś mieszkanie, jak bezpiecznie wynająć komuś mieszkanie, jak wynajmować mieszkanie fot. Fotolia

Chciałabyś wynająć mieszkanie, żeby nie stało puste? Jeśli chcesz uniknąć płacenia wysokiej prowizji, znajdź lokatorów sama. Co zrobić, gdy nie masz kandydata z polecenia, a chcesz ograniczyć ryzyko? Jak bezpiecznie wynająć komuś mieszkanie? Przeczytaj nasze porady!

Sprawdź wiarygodność najemcy

Jeśli zamieściłaś ogłoszenie w internecie lub w prasie i znalazłaś potencjalnych lokatorów, to już pierwszy krok do sukcesu. Musisz jednak być ostrożna - nigdy nie wiadomo, z kim będziesz miała do czynienia.
Najpierw warto sprawdzić wiarygodność ewentualnego najemcy. Możesz poprosić o pokazanie dwóch dokumentów, np. dowodu osobistego i prawa jazdy lub paszportu. Nie krępuj się zadawać pytań, np. czym zajmuje się zawodowo, jakie ma zainteresowania, jak spędza wolny czas, jak wygląda jego sytuacja finansowa. To pozwoli ci wyrobić sobie opinię o przyszłym lokatorze.

Spisz umowę z lokatorem

Jak spisać umowę z najemcą lokalu? Powinna zawierać informacje dotyczące:
  • stron umowy – ich imiona i nazwiska, adresy zameldowania, serie i numery dowodów osobistych lub PESEL, a także numery telefonów lub adresy e-mailowe (uwaga! przed podpisaniem sprawdź dane najemcy),
  • przedmiotu najmu: powierzchnia mieszkania, liczba pomieszczeń, kondygnacja, ewentualnie numer księgi wieczystej, dokładny adres,
  • przeznaczenia przedmiotu najmu,
  • okresu, na jaki zawarta zostaje umowa oraz okresu wypowiedzenia,
  • wysokości czynszu i ewentualnej kaucji wraz z terminem i sposobem zapłaty,
  • sposobu rozliczenia dodatkowych kosztów (np. za zużycie mediów czy wywóz śmieci).
W umowie musi także znaleźć się data i miejsce jej sporządzenia oraz podpisy stron.

Wyznacz kaucję

Jeśli chcesz zabezpieczyć się na wypadek zniszczenia mieszkania przez lokatora, możesz ustanowić kaucję, którą ten musi zapłacić przed wynajęciem lokalu. Pozwoli ona pokryć ewentualne koszty napraw, gdyby lokator okazał się osobą niegodną zaufania.
Kaucja nie powinna przekraczać dwunastokrotności czynszu (zazwyczaj jest niższa, wynosi np. równowartość miesięcznego czynszu). Gdyby okazało się, że szkody nie da się pokryć z kaucji, masz prawo żądać odszkodowania od najemcy.
Jeśli nie będzie chciał go wypłacić, pozostaje ci droga sądowa. Kiedy zaczynasz wynajmować komuś mieszkanie, sporządź protokół określający stan techniczny mieszkania oraz jego wyposażenie z opisem stanu, w jakim się znajduje.

Na podstawie tekstu Alicji Hass z "Pani domu"

Sprawdź inne nasze porady:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/15.03.2017 00:41
u mnie wygląda to trochę inaczej bo wynajmujemy mieszkanie na krótsze okresy czasu. nie dawno kupiliśmy uroczy apartament w rowach nad morzem i pomieszkują tam turyści. często są to rodziny z dziećmi lub młode małżeństwa. Zakres tolerancji na pewno jes dużo szerszy niż w przypadku wynajmu długotermionowego ale u nas najczęsciej to są jeden-dwa tygodnie. do tej pory nie mielismy jeszcze z nikim problemów.
/31.12.2016 19:51
Przy wynajęciu mieszkania najważniejsze jest przygotowanie w pełni profesjonalnej umowy. Są odważni co robią to sami albo ściągają gotowce z Internetu ale w taki sposób można wpaść w naprawdę spore tarapaty. Ja o jej skonstruowanie poprosiłam tą kancelarię „BARYLSKI T., OLSZEWSKI A., BRZOZOWSKI A.” i miałam pewność że wszystko jest jak trzeba.
/28.06.2016 12:22
Najlepiej moim zdaniem w ogóle nie brać się za ten interes bez wsparcia przynajmniej osób z doświadczeniem, jak nie ekspertów z branży. Wystarczy na początek np. pójść na spotkanie organizacji zrzeszającej właścicieli nieruchomości na wynajem (Stowarzyszenie Mieszkanicznik takie organizuje), poobserwować, jak to działa, jak się do tego zabrać w ogóle.