PIT z błędami. Co robić, gdy złożysz błędny PIT?

Gdy wyślesz błędny pit - co trzeba zrobić fot. Fotolia
Po wysłaniu zeznania okazało się, że zapomniałaś uwzględnić zarobki za pracę na umowie o dzieło albo podałaś adres zameldowania zamiast zamieszkania. Co teraz zrobić?
Milena Oszczepalińska / 23.01.2019 11:37
Gdy wyślesz błędny pit - co trzeba zrobić fot. Fotolia

Co zrobić, gdy wyślesz błędny PIT?

  • Zrób korektę zeznania na nowym formularzu. Druk jest dostępny w urzędzie skarbowym lub w internecie.
  • Rubryka po rubryce – wypełnij PIT tak jak poprzedni, uwzględniając błędy. Potem trzeba wpisać na formularzu datę i się podpisać.
  • Korektę trzeba uzasadnić, podając jej przyczynę i wskazując, w jakich rubrykach zostały dokonane zmiany. Na przykład: „dokonałam korekty w części C1 w pozycji 3, ponieważ nie uwzględniłam dochodu z umowy o dzieło.”

Najczęstsze błędy przy wypełnianiu PIT

O czym pamiętać, wysyłając PIT?

  • Zeznanie bez podpisu nie jest w świetle prawa zeznaniem podatkowym. Co za tym idzie, nie można korygować deklaracji, której się nie podpisało.
  • Jeżeli w wyniku korekty okaże się, że mamy niedopłatę podatku, trzeba będzie uregulować zaległość wraz z odsetkami za zwłokę (liczy się je od daty ostatecznej zapłaty podatku do chwili twojej wpłaty).
  • Jeśli okaże się, że mamy nadpłatę, należy wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o jej zwrot. Wniosek trzeba dołączyć do składanej korekty.

Więcej o podatkach:Pomoc urzędu skarbowego przy rozliczeniu PIT - zasady
Podatek liniowy - zobacz, co powinnaś wiedzieć na ten temat
Kiedy rozliczyć PIT wspólnie z mężem?

Redakcja poleca

REKLAMA