POLECAMY

Gdy złożyłaś błędny PIT...

Już po wysłaniu zeznania okazało się, że zapomniałaś uwzględnić zarobki za pracę na umowie o dzieło. Co masz teraz zrobić?
Gdy złożyłaś błędny PIT... fot. Fotolia
Gdy wyślesz błędny PIT, musisz po prostu zrobić korektę swojego zeznania podatkowego. Korekta ta polega na zmianie jakichkolwiek danych w treści dokumentu, zarówno obliczeniowych, jak i personalnych.

Co zrobić, gdy wyślesz błędny PIT?

  • Korektę zeznania należy zrobić na nowym formularzu. Druk jest dostępny w urzędzie skarbowym lub w Internecie.
  • Następnie należy – rubryka po rubryce – wypełnić PIT tak jak poprzedni, uwzględniając pominięty dochód. Potem trzeba wpisać na formularzu datę i się podpisać.
  • Korektę trzeba uzasadnić, podając jej przyczynę i wskazując, w jakich rubrykach zostały dokonane zmiany. Na przykład: „dokonałam korekty w części C1 w pozycji 3, ponieważ nie uwzględniłam dochodu z umowy o dzieło.”

Co musisz wiedzieć o korekcie, gdy wyślesz błędny PIT?

  • Zeznanie bez podpisu nie jest w świetle prawa zeznaniem podatkowym. Co za tym idzie, nie można korygować deklaracji, której się nie podpisało.
  • Jeżeli w wyniku korekty okaże się, że mamy niedopłatę podatku, trzeba będzie uregulować zaległość wraz z odsetkami za zwłokę (liczy się je od daty ostatecznej zapłaty podatku do chwili twojej wpłaty).
  • Jeśli okaże się, że mamy nadpłatę, należy wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o jej zwrot. Wniosek trzeba dołączyć do składanej korekty.

Zobacz też:

Na podstawie artykułu z Pani Domu
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)