Chcesz, żeby fiskus rozliczył PIT za ciebie? Masz jeszcze kilka dni na złożenie wniosku

Warto zainteresować się tematem i formalności związane z obowiązkiem rozliczenia się z urzędem skarbowym zlecić urzędnikom.
Małgorzata Germak / 10 miesięcy temu
pit fot. Adobe Stock

Przeraża cię samodzielne wypełnianie zaznania podatkowego i załączników? Wykorzystaj do tego urząd! Na rozliczenie z urzędem skarbowym teoretycznie masz czas do końca kwietnia, ale do 16. możesz zlecić to urzędnikom. Wystarczy, że wyślesz online PIT-WZ. Taka opcja dla obywateli jest dostępna od zeszłego roku. Złożenie PIT-WZ to oszczędność czasu i mniejsza szansa, że w czymś się pomylisz i czego nie wypełnisz jak trzeba. Zobacz, jak i kto może z tego skorzystać.

Zasiłek chorobowy - kiedy dostaniesz go z ZUS?

Czym jest PIT-WZ?

To wniosek o sporządzenie rocznego zeznania podatkowego przez urząd skarbowy za podatnika.
„Przekazujesz w nim urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego” – czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.
Trzeba go przesłać do odpowiedniego urzędu. Bazując na danych z wniosku PIT-WZ i informacji od pracodawców urzędnik za ciebie przygotuje zeznanie podatkowe. Proste, prawda?

Kto może złożyć PIT-WZ?

„Każdy, kto uzyskał w 2017 r. przychody – wykazane przez płatników lub organy rentowe w informacjach: PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40A/PIT-11A – które należy ująć w zeznaniu podatkowym PIT-37. Nie ma znaczenia, czy rozliczasz się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci – we wniosku wskażesz sposób rozliczenia” – tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Jak złożyć wniosek PIT-WZ?

Do 16 kwietnia zrobisz to drogą elektroniczną korzystając z formularza online na Portalu Podatkowym, formularza interaktywnego w systemie e-Deklaracje, aplikacji e-Deklaracje Desktop lub systemu teleinformatycznego banków krajowych i SKOK.

Urząd skarbowy w ciągu pięciu dni roboczych od dnia złożenia poprawnego wniosku PIT-WZ prześle ci mailem informację o udostępnieniu na Portalu Podatkowym zeznania PIT-37 za 2017 rok. Twoim zadaniem jest sprawdzić, czy PIT-37 jest poprawnie wypełniony i zawiera wszystkie dane. Następnie możesz go zaakceptować lub odrzucić. Na to masz czas do 30 kwietnia 2018 roku.

I teraz są dwie opcje. Gdy odrzucasz to przygotowane przez urząd zeznanie, musisz złożyć PIT-37 na dotychczasowych zasadach do 30 kwietnia. A jak nie odrzucisz zeznania, to 30 kwietnia twoje rozliczenie zostanie uznane za złożone.

źródło: Business Insider, Ministerstwo Finansów

Czytaj też:Będzie finansowa kara za... rozwód?! Kontrowersyjna ustawa - eksperci biją na alarmKontrowersyjne zmiany w Kodeksie Pracy! Będzie można zwolnić kobietę w ciąży

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10 miesięcy temu
Serdecznie polecam trenera Mgr Igora Mieńkowskiego Wejdź na stronę IGORTRENERONLINE.PL Osiągnij szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! Prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! Wejdź teraz na igortreneronline.pl i wygraj nawet 10 tysięcy złoty! Sama skorzystałam i serdecznie polecam :D