Na złożenie deklaracji podatkowej podatnicy mają czas do 30 kwietnia, chyba że rozliczają się ryczałtem lub kartą podatkową, wówczas termin na złożenie deklaracji podatkowej mija 2 lutego. A co, jeśli przekroczymy te terminy i nie złożymy PIT-u w urzędzie skarbowym na czas? W takiej sytuacji bardzo pomocna może być instytucja czynnego żalu. Na czym polega?
Czym jest tzw. czynny żal wobec urzędu skarbowego?
Pojęcie czynnego żalu nie pochodzi z przepisów polskiego prawa. Jest to raczej nieformalne określenie, ale powszechnie stosowane. Instytucja czynnego żalu przydaje się wówczas, gdy z jakichś względów, np. przez niedopatrzenie, nie zastosowaliśmy się do obowiązku złożenia deklaracji podatkowej do urzędu w wyznaczonym terminie.Możemy wówczas, zanim dany organ podatkowy zauważy, że popełniliśmy wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, nie składając PIT-u na czas, sami przyznać się do winy, a przez to uniknąć kary skarbowej w postaci grzywny lub pozbawienia wolności, które grożą za ten czyn. Czynny żal składa się w oparciu o art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego.
W jakich przypadkach można skorzystać z czynnego żalu?
Podatnicy, w tym różnego rodzaju organizacje pozarządowe, mają względem urzędu podatkowego pewne stałe zobowiązania. Jeśli któregoś z nich nie dopełnią na czas, powinni pomyśleć o skorzystaniu z tzw. czynnego żalu. Kiedy warto to zrobić?- gdy nie złożyliśmy sprawozdania finansowego;
- gdy nie złożyliśmy w terminie deklaracji i zeznania podatkowego do urzędu skarbowego;
- gdy nie naliczyliśmy i nie odprowadziliśmy na czas należnego podatku dochodowego;
- gdy nie zapłaciliśmy należnego podatku VAT;
- gdy nie prowadziliśmy ksiąg rachunkowych we właściwy, rzetelny sposób.
Zobacz też:
Kwota wolna od podatku za 2014 rok1% na organizacje pożytku publicznegoZmiany w ulgach podatkowych na dzieci