Czym jest Krajowy Rejestr Długów? Za co można trafić na listę dłużników?

Krajowy Rejestr Długów powstał w 2003 roku. Czy zajmuje się instytucja? Jak można trafić na listę dłużników i jakie konsekwencje grożą za wpis do rejestru?
Marta Kosakowska / 9 miesięcy temu
kobieta i mężczyzna przeglądają dokumenty fot. Adobe Stock

Krajowy Rejestru Długów to system wymiany informacji gospodarczych. Instytucja istnieje od 2003 roku. Początkowo jej celem było gromadzenie danych na temat podmiotów gospodarczych. Jednak od 2010 roku na listę długów trafiają również osoby fizyczne. Jak trafia się na listę dłużników KRD? Jak można sprawdzić, czy nasze nazwisko pojawiło się w rejestrze? Jakie konsekwencje niesie za sobą wpis na listę dłużników? I najważniejsze - czy można się wypisać z KRD? Zebraliśmy najważniejsze informacje informacje na temat Krajowego Rejestru Długów.

Jak się trafia się na listę dłużników KRD?

Zasady wpisu do Krajowego Rejestru Długów są zróżnicowane w zależności od tego, czy dłużnik to podmiot gospodarczy czy osoba fizyczna. W przypadku tych drugich, minimalna kwota, za jaką można trafić na listę dłużników to 200 zł. Prowadzący działalność gospodarczą mogą zostać wpisani do KRD za dług wysokości 500 zł. Od kwoty zadłużenia mogą zostać naliczone odsetki.

Zadłużenie musi być dłuższe niż 60 dni. Zanim wierzyciel umieści nazwisko osoby na liście KRD, musi powiadomić ją listem poleconym o swoim zamiarze. Dopiero po 30 dniach od powiadomienia, może zgłosić dłużnika do KRD. Ale uwaga! Nieodebranie listu nie będzie blokować wierzyciela przed wpisem.

Za co można trafić na listę dłużników?

Na listę Krajowego Rejestru Długów można trafić za m.in.:

  • niespłacone pożyczki, kredyty
  • zaległości w płatnościach za: czynsz, gaz, prąd, wodę, media, telefon, ubezpieczenie auta
  • niezapłacone alimenty
  • nieuregulowane mandaty

CEIDG: udogodnienie dla wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Dowiedz się więcej na temat tego rejestru!

Jak sprawdzić, czy jest się na liście dłużników KRD?

Aby zweryfikować, czy trafiło się na listę dłużników, wystarczy skorzystać z portalu internetowego krd.pl. Jest bardzo prosty i dostępny dla każdego sposób. Po wejściu na platformę KRD, należy odnaleźć panel klienta. Rejestrując się na stronie należy podać swoje dane osobowe: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego, numer telefonu oraz adres e-mail.

Konsekwencje wpisu do Krajowego Rejestru Długów

Obecność na liście dłużników KRD wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Przede wszystkim podmioty gospodarcze oraz osoby fizyczne, które funkcjonują w rejestrze dłużników, mogą mieć problem z uzyskaniem pożyczki lub kredytu. Banki oraz inne instytucje finansowe, które monitorują KRD, mogą odmówić udzielenia pożyczki, czy wydania karty kredytowej. Trudne może okazać się również podpisanie umowy świadczenia usług z dostawcami telewizji kablowej, internetu czy telefonii komórkowej.

Czy można się wypisać z listy dłużników KRD?

Aby zniknąć z rejestru dłużników, należy spłacić długi. Po uregulowaniu wszystkich należności, wierzyciel ma obowiązek wypisać nazwisko dłużnika z KRD w czasie14 dni. Krajowy Rejestr Długów usunie dłużnika z listy po upływie maksymalnie 7 dni od zgłoszenia od wierzyciela. Wierzyciel powinien poinformować KRD nawet o częściowej spłacie długu przez dłużnika. Baza danych jest aktualizowana na bieżąco.

Po 3 latach od momentu zgłoszenia długu, KRD usuwa dane dłużników. Informacje o dłużnikach mogą być przechowywane przez maksymalnie 10 lat.

Przeczytaj:
Firma zostanie skreślona z rejestru przez brak PESEL? Jest wyjaśnienie ministerstwa
5 praktycznych porad, jak wybrać dobrego księgowego

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/9 miesięcy temu
KRD to jest świetne źródło informacji o dłużnikach,ale też o sobie samych ;) Zwłaszcza jeśli mamy tendencje do zapominania o terminach płatności, jak ja. Raz na jakiś czas zerknę do KRD, do tego staram się pilnować wydatków na co dzień i jakoś mi się ten budżet klei ;)
/9 miesięcy temu
Chyba zaczne sprawdzac tę bazę, czy mnie tam nie ma przypadkiem...