Prawo mieszkaniowe - podwyżka czynszu

Prawo mieszkaniowe - podwyżka czynszu fot. Panthermedia
Wszystkie sprawy, które dotyczą członków wspólnoty mieszkaniowej powinny zostać ustalone podczas ogólnego zebrania.
/ 09.05.2013 10:45
Prawo mieszkaniowe - podwyżka czynszu fot. Panthermedia
Mamy z mężem mieszkanie własnościowe. Niedawno nasza spółdzielnia wywiesiła na korytarzu informację o podwyżce czynszu o 2 zł za m kw., argumentując ją wzrostem cen i kosztów utrzymania. Czy tak wysoka podwyżka nie powinna być z nami ustalana?
Agata Chodakowska

Tak. Wszystkie ważne sprawy dotyczące spółdzielni podejmowane są na zebraniach i walnych zgromadzeniach, w których lokator może uczestniczyć. Prawdopodobnie ta zmiana również została uchwalona na takim spotkaniu. Wszystkich lokatorów, a więc i tych, którzy nie uczestniczyli w walnym zgromadzeniu, spółdzielnia ma obowiązek powiadomić o podwyżce z 3-miesięcznym wyprzedzeniem.

Wyjątkiem są opłaty niezależne od spółdzielni, jak np. podatek od nieruchomości (wtedy informacja może być podana z wyprzedzeniem 14 dni). Co istotne, podwyżka czynszu zawsze musi być uzasadniona, np. podniesieniem stawek za dostawę mediów, wzrostem kosztów eksploatacji bieżącej, potrzebą przeprowadzenia pilnych remontów. Na pewno nie może chodzić jedynie o zapewnienie spółdzielni wyższych dochodów. Lokatorzy mają prawo zażądać przedstawienia im szczegółowej kalkulacji wysokości opłat. Zawsze też można zaskarżyć podwyżkę czynszu do sądu.

Trzeba jednak pamiętać, że członkowie spółdzielni mają obowiązek uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości spółdzielczych, zarówno jeśli chodzi o lokale, jak i np. garaże, czy klatki schodowe, co jest szczegółowo określone w statucie każdej spółdzielni.

Podst. prawna: ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z 15 grudnia 2000 r., Dz.U. z 2001 r. Nr 4, poz. 27, ze zm.