Nauka o pięciu żywiołach

Pięć żywiołów
Kluczową sprawą w praktyce feng shui jest znajomość pięciu żywiołów oraz sposobu ich oddziaływania pomiędzy sobą. W chińskim sposobie postrzegania wszechświata wyróżniamy ich pięć: drzewo, ogień, ziemia, metal i woda.
/ 31.03.2009 09:19
Pięć żywiołów

Te elementy nie są postrzegane jako realnie istniejące materiały, ale jako symbole i abstrakcyjne siły symbolizowanej materii. Tym pięciu żywiołom przypisuje się kolory, lata, miesiące, pory roku, strony świata. Idealnie byłoby, gdyby istniała równowaga pomiędzy wszystkimi pięcioma żywiołami. Tam gdzie brakuje jednego z nich lub jeden jest dominujący, pojawiają się zazwyczaj problemy. Negatywna energia przyczynia się do powstawania chorób, złych emocji oraz takich negatywnych konsekwencji, jak np. utrata pracy, problemy rodzinne lub zdrowotne. Kiedy wszystkie pięć żywiołów pozostaje ze sobą w harmonii, sprawy układają się pomyślnie, przynosząc szczęście.

Pięć żywiołów oddziałuje na siebie wzajemnie. W odpowiednich kombinacjach mogą się wspierać, tworzyć, jak też i niszczyć nawzajem.

Tak, więc wyróżniamy cykl tworzenia, gdy:

  • DREWNO paląc się tworzy OGIEŃ, po którym zostaje ZIEMIA; z niej pochodzi METAL, jest on płynny jak WODA, z niej wyrasta DREWNO i tak dalej.

Znając cykl tworzenia pięciu żywiołów i chcąc wzmocnić element ziemi, użyjemy wówczas elementu ognia. Jeżeli będziemy chcieli osłabić żywioł wody, użyjemy elementu drewna, które tworzy woda.

I odwrotnie; mamy wtedy do czynienia z cyklem niszczenia, gdy:

  • OGIEŃ topi METAL, który tnie DRZEWO, które czerpie dobro z ZIEMI, która zanieczyszcza WODĘ, ta gasi OGIEŃ i tak dalej.

Podobnie jak w przypadku cyklu tworzenia wykorzystujemy cykl niszczenia, jeśli potrzebujemy zniszczyć dany żywioł.

Znajomość zasad pięciu żywiołów jest nam potrzebna, aby prawidłowo opisać otoczenie i zastosować środki zaradcze feng shui. Podstawową zasadą przy analizie żywiołów jest: wprowadzenie brakującego żywiołu, wzmocnienie słabego lub zrównoważenie zbyt silnego.

Warto zapamiętać odpowiedniki żywiołów:

Drewno
Kolory: zielony, odcienie zieleni
Kształty: pionowy, wysoki, strzelisty, przypominający kolumny, stojący prostokąt
Ruch energii: do góry/ na zewnątrz
Cechy budynków: wieżowce, wieże, kominy fabryk, konstrukcje z kolumnami
Wartość: Yang

Ogień
Kolory: czerwony i odcienie czerwieni
Kształty: trójkąt, czubki, wierzchołki
Ruch energii: ostro do góry
Cechy budynków: spiczaste dachy, wieże kościołów
Wartość: Yang

Ziemia
Kolory: żółty, pomarańczowy, beżowy, brązowy
Kształty: płaski, kwadratowy, poziomy, leżący prostokąt
Ruch energii: poziomy
Cechy budynków: płaskie dachy, wyraźne poziome linie
Wartość: bardziej Yin

Metal
Kolory: biały, szary, srebrny, złoty
Kształty: kopulasty, okrągły, owalny
Ruch energii: do wewnątrz
Cechy budynków: budowle kryte kopułami, wykończone łukami
Wartość: Yang

Woda
Kolory: niebieski i czarny
Kształty: nieregularny, falisty
Ruch energii: spływanie w dół, opadanie
Cechy budynków: nieregularne bryły, dużo przeszkleń
Wartość: Yin

Jak stosować żywioły w praktyce

Znając zasady opisane powyżej, możemy wyeliminować zagrożenie, które stanowią budynki lub konstrukcje w pobliżu naszego otoczenia.

Oczywiście nie każdy taki budynek jest zagrożeniem, ale jeżeli stwierdzimy, że negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, to sposób działania jest następujący: musimy określić żywioł, na podstawie kształtu budynku. Jeśli jest niski, kwadratowy to mamy do czynienia z zagrożeniem typu ziemia. Jeżeli jest wysoki, strzelisty to zagrożenie typu drewno. Jeżeli ostro zakończony, trójkątny mamy do czynienia z żywiołem ognia. Natomiast jeżeli jest kopulasty, owalny to żywioł metal.

Chcąc wyeliminować zagrożenie musimy zastosować żywioł, który niszczy dany żywioł (zagrożenie). Możemy także działać elementem osłabiającym, czyli takim, który jest przez niego tworzonym. I tak na przykład: w celu zniszczenia zagrożenia typu drewno (budynek strzelisty, przypominający kolumny, pionowy), możemy postawić na parapecie środek zaradczy z elementu metalu, np.: duża roślina w metalowej doniczce, za którą umieścić można lusterko Pa Kua. Ale najprostszym sposobem jest zasłonięcie tego okna, przez które jest widoczny wieżowiec. Przedstawione rozwiązanie dotyczy elementu zagrażającego za oknem. Ale podobne rozwiązania możemy stosować dla całych budynków.

Oprócz usuwania zagrożeń za pomocą pięciu żywiołów feng shui możemy również wzmacniać określone miejsca. Powinniśmy postarać się, aby nasz dom znajdował się w takim samym elemencie, co cała okolica. Wówczas sprawimy, że okolica będzie nas wspierać. Aby dowiedzieć się, w jakiej okolicy mieszkamy musimy się jej dokładnie przyjrzeć. Jeżeli są to smukłe, wysokie wieżowce to okolica typu drewno, jeżeli są to niewysokie, kwadratowe budynki to okolica typu ziemia.

Najczęściej spotyka się w miastach osiedla typu ziemia. Jeżeli posiadamy w takiej okolicy biuro rachunkowe, który również jest w elemencie ziemi i nie jest zbyt często odwiedzany przez klientów, to możemy zmienić jego feng shui, wyróżniając go na tle pozostałych budynków. Aby tego dokonać wystarczy wprowadzić element metalu, np.: można zastosować łuki w drzwiach frontowych lub oknach sklepu, lub zmienić kolor budynku. Na pewno będzie bardziej zauważalny niż pozostałe budynki. W końcu połowa sukcesu w biznesie to być zauważonym. Takie rozwiązania mają w praktyce zastosowanie głównie w biznesie, feng shui zaleca jednak mieszkać w tradycyjnych domach typu ziemia.

Redakcja poleca

REKLAMA