Feng shui nie załatwi wszystkich naszych spraw, nie rozwiąże naszych problemów, bo wiele zależy od nas i naszego zaangażowania. Feng shui to obszerna wiedza, jak czerpać energię chi z otoczenia, by osiągnąć szczęście w życiu.
W tłumaczeniu dosłownym feng shui znaczy „woda i wiatr”, żywioły, których tak naprawdę nie widzimy, nie jesteśmy w stanie uchwycić. Rozumie się przez to, że wszystko, co nas otacza, składa się z płynącej energii. Krzesło, sofa, czy dom zbudowane są płynącej energii. Jeśli chodzi o historię to feng shui wywodzi się z ruchu religijno-filozoficznego Chin, zwanego taoizmem i oznacza naukę o życiu w harmonii z otoczeniem człowieka i z naturą. Jednak feng shui religią nie jest.
Feng shui praktykowane było w Chinach już od wielu tysięcy lat, stanowi część chińskiej kultury. Do tej pory Chińczycy budują domy w miejscu przynoszącym im szczęście i wyposażają je zgodnie z zasadami feng shui. Wierzą, że to, gdzie mieszkamy i w jaki sposób urządzamy wnętrze swojego domu, może wpłynąć na harmonię naszego życia. Praktycy feng shui uważają, że wykorzystując wszechobecną energię, możemy nadać zupełnie inny sens naszemu dotychczasowemu życiu.
Kiedyś, feng shui znane było i praktykowane tylko w południowo-wschodniej Azji, głównie w Hongkongu, Japonii, Tajwanie i Korei. Niemal całe bogactwo Hongkongu tłumaczy się głównie zastosowaniem feng shui przy budowie budynków. Od kilku lat feng shui stało się modne również na Zachodzie, głównie w USA i w Europie. Faktem jest, że zawitało do nas w nieco odmienionej formie. Feng shui kojarzone jest głównie z kolorystyką, aranżacją przestrzeni, rozmieszczeniem przedmiotów w mieszkaniu. W gruncie rzeczy ta wiedza jest rzeczywiście wykorzystywana przez feng shui, jednak nie jest to do końca istota feng shui.
Feng shui to nauka o energii chi, która ma nam pomóc żyć w harmonii z otoczeniem. Jest to wiedza, jak użytkować daną nam przestrzeń; jak wybrać właściwe miejsce do pracy, czy wypoczynku. Mówi również o tym, czym kierować się przy wyborze działki pod zabudowę, przy kupnie nowego domu, czy mieszkania.
Nauka feng shui często traktowana jest z przymrużeniem oka, jako „coś” na pograniczu magii i zabobonu. Każdemu z nas zapewne przydarzyła się pewna sytuacja, że wchodząc do danego pomieszczenia odczuwaliśmy dyskomfort lub czuliśmy się bardzo dobrze. Rzadko jednak potrafiliśmy to wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje. Można powiedzieć, że feng shui daje naszej intuicji język. Jeśli ktoś rozumie ten język, to zrozumie feng shui, czyli rozpozna bezpośrednią zależność pomiędzy otoczeniem (umiejscowieniem, budynkiem, wnętrzem) a naszym samopoczuciem.
Bez względu na to czy wierzymy w działanie feng shui czy nie, warto spróbować wykorzystać w praktyce wiedzę feng shui. Zrozumienie podstawowych zasad oraz prawidłowe ich stosowanie może pomóc nam w pracy, sprzyjać karierze, a tym samym przyczynić się do odniesienia sukcesu.