Leśne duszki

Według dawnych legend i wierzeń, dawno, dawno temu, kiedy na ziemi był jeszcze raj...
/ 08.06.2010 14:29

... Matka Natura zwołała leśne duszki i zleciła im opiekę nad lasami. Miały odtąd pełnić rolę leśnych strażników. Leśne duszki były wówczas małymi stworkami, które aby być dobrze widzianymi przez inne stworzenia, ubierały wielkie, kolorowe kapelusze. Pewnego dnia nadszedł potop i para leśnych stróży została zabrana na biblijną Arkę Noego.

Gdy wody opadły, duszki wyskoczyły z arki i próbowały dostać się do swojego lasu, ale ziemia była bardzo nasiąknięta wodą i błotnista. Ostatkiem sił dotarły do pierwszych drzew i tam ugrzęzły. Stały tak, nie mogąc się wydostać, aż zamieniły się w grzyby.

I w tej postaci zaczęły się też rozmnażać. Niektóre, chcąc się wyróżnić, przybierały coraz to nowe kolory i kształty, przywdziewając mniej lub bardziej kolorowe kapelusze. Po dziś dnia można je spotkać w lesie gdzie pilnują go a także są pożywieniem zarówno dla zwierząt jak i ludzi.

Pomyślmy o tym gdy spotkamy grzyby w lesie i nie niszczmy nawet tych najbardziej trujących. Może nasz szacunek do nich zaprocentuje większymi zbiorami?

Przeczytaj także opowieść o tym jak św. Piotr siał grzyby

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)