Na co zwrócić uwagę
Przede wszystkim zapoznaj się z wstępnym opisem wzoru. Zawiera on takie cenne informacje jak: przewidywana wielkość gotowego produktu, polecany rozmiar szydełka – najlepsze do tego typu wzoru, gęstość dzianiny, opis skrótów użytych w schemacie wykonania. Szczególnie te informacje dotyczące skrótów są ważne. Niektóre robótki wymagają niestandardowych poczynań, np. dodania do nitki ozdób: koralików, czy cekinów. We wstępnym opisie znajdziesz informacje na temat tego jak takie ozdoby umieścić na dzianinie.
Jak odczytywać informację dotyczącą powtórzeń
Powtórzenia to jeden z częściej stosowanych elementów opisu wykonania robótki. Przecież wiele wzorów bazuje właśnie na powtórzeniach, w końcu co to byłaby za robótka, gdyby każdy rząd wykonany był w inny sposób. Opis powtórzeń jest dość specyficzny.
Otóż w nawiasach podaje się opis czynności związanych z narzucaniem, dodawaniem i ujmowaniem splotów, sposobem przerabiania splotów, natomiast poza nawiasem podaje się liczbę powtórzeń, np. 5 razy – co oznacza, że instrukcje zawartą w nawiasie należy powtórzyć pięć razy.
Polecamy: Jak dodawać i ujmować oczka?
Odnośniki
Wśród oznaczeń mogą pojawić się również pewne odnośniki, które skracają opis. Dzięki nim nie trzeba tej samej formuły powtarzać wielokrotnie. Jednak ich stosowanie wymaga od osoby szydełkującej wiele uwagi, przynajmniej na początku nauki. Gdzie możesz napotkać gwiazdkę? Pewien schemat postępowania został oznaczony gwiazdką. Należy wykonać go zgodnie z opisem, a następnie, gdy w pewnym miejscu robótki pojawi się informacja, żeby powtórzyć od *, wówczas dalszą część wykonujesz zgodnie ze wskazówkami zawartymi w gwiazdce.
Czytaj także: Co na drutach można zrobić dla dzieci?