Przy wyborze przędzy najważniejsza dla ciebie informacją powinna być waga przędzy./ fot. Fotolia

Z jakich włókien szydełkować?

Zdecydowanie najlepszym materiałem do szydełkowania jest przędza, ale można też wykorzystywać inne włókna. Wybór przędzy będzie Ci dyktował splot, gęstość dzianiny, przeznaczenie wyrobu, waga przędzy, kolor jak również cena.
/ 26.06.2011 10:57
Przy wyborze przędzy najważniejsza dla ciebie informacją powinna być waga przędzy./ fot. Fotolia

Przędza

Przy wyborze przędzy najważniejsza dla ciebie informacją powinna być waga przędzy. Nitka przędzy powstaje przez splecenie, skręcenie ze sobą kilku nitek, które mogą być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego czy sztucznego. Produkowane są również przędze, których składem jest tylko jeden rodzaj włókna, np. bawełniane, wełniane, nylonowe, akrylowe. Przędza ma swoją niepowtarzalną fakturę i grubość dzięki spleceniu różnych włókien w odpowiednich proporcjach. O przędzy warto wiedzieć jeszcze jedno - jeśli jest zwijana przez producenta w motek, przed przystąpieniem do robótki należy zwinąć ją w kłębek. Jeśli dopiero zaczynasz szydełkowanie wybieraj przędzę o średniej grubości i ciężarze. Zwracaj też uwagę na jej gładkość. Zanim dojdziesz do wprawy w szydełkowaniu - łatwiej będzie Ci zapanować nad gładką nitką.

Charakterystyka włókien zwierzęcych

Przędze pochodzenia zwierzęcego to wełna i jedwab. Wełna oczywiście nie jest jedna.

Pod ta nazwą kryją się: wełna z przędzy owczej - stosunkowo najtańsza, moher i kaszmir - produkowane z sierści kóz, angora - z sierści królików angorskich i alpaka z sierści zwierzęcia o te samej nazwie.

Ta różnorodność warunkuje również zróżnicowanie cen wełny - najdroższa jest alpaka.
Jedwab to również włókno naturalne - niestety dość drogie.

Polecamy: Jaką wełnę wybrać do robótek?

Charakterystyka włókien roślinnych

Bawełniane, lniane i wiskozowe włókna pochodzenia roślinnego dają w efekcie dzianinę przewiewną i doskonale pasująca do letnich dni. Niestety włókna e są mało elastyczne, zatem dodaje się do nich inne włókna.

Włókna syntetyczne

Włókna takie jak poliester, nylon, akryl są tańsze niż włókna pochodzenia naturalnego. Nie kurczą się podczas prania i co ważne, można prać je w pralce. Jednak często dzianina z nich wykonana traci formę pod wpływem wysokiej temperatury.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie przędzy składającej się w połowie z włókien naturalnych i w połowie z włókien syntetycznych.  

Czytaj także: Jak zacząć robótki na drutach?