Pierwsza pętelka
Od pierwszej pętelki wszystko się zaczyna, dlatego choć w całej robótce może niczym nie różnic się od pozostałych warto wiedzieć jak ja wykonać, by kolejne pętelki były jej powieleniem. Zatem do dzieła. Owiń nitkę wokół palca wskazującego i sąsiedniego – tak jakbyś chciała zrobić supeł, jednak nie przeplataj pętelki tylko skrzyżuj nitkę. Teraz do dzieła wkracza szydełko. Główkę z haczykiem umieść w oczku pętelki i zaczep haczykiem tę część nitki, która biegnie bo kłębka. Przeciągnij nitkę. Pociągając za końce przędzy zaciśnij pętelkę na szydełku. I gotowe. Pierwsze oczko już za Tobą, zatem czas na kolejne.
Pętelka druga i trzecia i kolejne …
Każde kolejne oczko w robótce szydełkowej powstaje poprzez przeciągniecie szydełka pod nitką, zahaczenie nitki i przeciągniecie jej. W wielu publikacjach, poradnikach dotyczących szydełkowania możesz spotkać się z określenie narzucanie przędzy na szydełko – jest to określenie niezbyt trafne, ale oznaczające właśnie tworzenie kolejnych oczek poprzez przeciągniecie przędzy szydełkiem. A jakie ruchy trzeba dokładnie wykonać, by uzyskać kolejne oczka łańcuszka – najprostszego ściegu szydełkowego?
Polecamy: Jak zacząć robótki na drutach?
Po pierwsze skieruj szydełko do przodu pod naciągniętą między placem wskazującym a kciukiem nitką. Teraz haczyk szydełka musi znaleźć się nad nitką, by w kolejnym kroku przepleść ją. Zaczepioną nitkę należy przepleść przez pętlę na szydełku. Tak przeplatać możesz do woli, koniec jest dopiero wtedy, gdy uzyskasz zadowalającą długość robótki lub … skończy Ci się włóczka. Takie przeplatanie jest dobrym ćwiczeniem przed wykonaniem dalszych, bardziej skomplikowanych wzorów.
Pamiętaj, że kierunek szydełkowania przebiega od prawej strony do lewej, a oczka wykonywane w opisany wyżej sposób gwarantują prawidłowe rozpoczęcie i zakończenie robótki.
Czytaj także: Co na drutach można zrobić dla dzieci?