W przypadku robótek z dzianin nie ma innej możliwości dokonania poprawek, nie wchodzą tu w grę żadne cięcia, gdyż mogłyby uszkodzić wełnę.
Gdy chcesz zdjąć miarę przygotuj sobie miarkę krawiecką. Zwróć uwagę, czy nie jest ona zbyt luźno lub zbyt ścisło naciągnięta.
Model
Model, z którego zdejmujesz miarę musi stać w naturalnej pozycji i trzymać luźno opuszczone ręce. Wszystkie pomiary dokładnie zapisz, jeżeli pomiary nie wyjdą ci w liczbach całkowitych wówczas zaokrąglaj je np. 34,2cm to 34cm natomiast 34,8cm to 35cm. Do pełnego wykonania miary będą potrzebne Ci następujące wymiary modela: obwód klatki piersiowej, obwód talii, obwód bioder (zmierz biodra w najszerszym miejscu), szerokość pleców (zmierz długość od jednego ramienia do drugiego ramienia), długość stanu czyli długość od ramienia przy szyi do pasa, obwód ręki (zmierz najszersze miejsce), długość ramienia, długość rękawa (wówczas model musi lekko ugiąć rękę a Ty zmierz długość do ramienia do kiści dłoni.
Mierząc na wyprostowanej ręce Twoja dzianina, np. sweter będzie miała zbyt krótki rękaw, długość całkowita robótki, obwód szyi (zmierz centymetrem przy nasadzie szyi tak, by nie uciskała mierzonej osoby).
Polecamy: Jaką wełnę wybrać do robótek?
Spódnice i sukienki
Jeżeli chciałabyś zrobić z dzianiny spódnicę lub sukienkę, wówczas potrzebne Ci jeszcze będą dodatkowe wymiary. Długość spódnicy mierzy się w następującej kolejności: długość przodu - to odległość od talii pośrodku przodu do podłogi (długość jest dowolna, w zależności od Twojego gustu), długość boku - od talii wzdłuż prawego boku do podłogi i długość tyłu - od talii pośrodku tyłu do podłogi. Miarę do sukienki bierzemy mierząc długość po środku tyłu.
Przyłóż miarkę krawiecką do siódmego kręgu szyi poprowadź ją do linii talii, następnie w miejscu talii przytrzymaj centymetr i odmierz w dół. Tu oczywiście długość też jest dowolna. Zebranie dokładnych wymiarów pozwoli Ci zrobić dokładny wykrój, na podstawie którego będziesz opierała swoją robótkę.
Czytaj także: Jak wybrać druty do robótek?